Musica Florea oslaví 30 let koncertním cyklem zaměřeným na hudební experiment

Soubor Musica Florea letos slaví již 30 let činnost. Výročí oslaví již dvacátým festivalovým cyklem Musica Florea Bohemia. Instrumentální ansámbl zaměřující se na stylově poučenou interpretaci hudby tentokrát předvede skladby, jež jejich autoři zamýšleli jako z řady vybočující experiment. Zazní díla Giovanniho Valentiniho, Giovanniho Gabrieliho, Henryho Purcella ad.

Co hnalo hudební interprety a skladatele k tomu, aby se odvážili přijít s něčím novým, a tak pomohli změnit dosavadní hudební styl či paradigma? Jak k tomu v praxi docházelo? Jak pracovali s emocemi a jak je mohli promítat ve svých dílech? Na tyto a mnohé další otázky odpoví orchestr Musica Florea v čele s Markem Štrynclem v programu Hudební experimenty 17. a 18. století. V rámci koncertního programu na téma hudebního experimentu, jehož nedílnou součástí je umění stylově poučené improvizace, chtějí poukázat na krásu v jedinečnosti a neopakovatelnosti uměleckého experimentu.

Ročník 2022 sestává ze sedmi celovečerních koncertních programů, operních a baletních představení. Ty zahrnují jak produkce realizované v unikátním převozném barokním divadle Florea Theatrum, tak i projekty symfonické hudby na původní romantické nástroje. Koncerty se uskuteční v Praze, Brně, Olomouci, Karlových Varech, Kutné Hoře, Teplicích, Jablonci, Nymburku a Valticích.

Mezi premiéry projektů tohoto ročníku bude patřit takřka po několika staletích novodobé scénické provedení opery Jiřího Antonína Bendy Vesnický trh. Dále nedávno objevená díla moravskoslezského rodáka Antona Zimmermanna či anonymní kantáty dedikované rodině Hartigů z druhé poloviny 18. století. Ani v tomto ročníku nebudou chybět hudební experimenty 17. a 18. století, které neopakovatelným způsobem přiblíží „improvizační mentalitu“ dobových hudebníků a skladatelů, kterým smysl pro experiment nechyběl, jak dokládají různé dobové učebnice ornamentiky určené pro instrumentalisty i zpěváky. Kromě zaměření se na dobovou zvukovou estetiku přirozeného lesního rohu či hammerklavíru se v symfonických romantických projektech Musica Florea zaměří na 7. symfonii Antonína Dvořáka.

Sdílet článek: