Sedmý ročník MusicOlomouc netroškaří, v dubnu nabídne šest premiér

Univerzita Palackého v Olomouci a spolek MusicOlomouc pořádají ve dnech 20. až 29. dubna 2015 sedmý ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc 2015. Dramaturgie nabídne kromě několika vystoupení českých či zahraničních ansámblů také klavírní recitál. Na sedmi koncertech zazní přes čtyřicet soudobých skladeb, z toho šest ve světové premiéře. Program doplní dvě přednášky skladatelů (Gerald Resch – Rakousko a Markéta Dvořáková – ČR). Všechny koncerty i přednášky se konají v prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci.

Festival bude zahájen klavírním recitálem olomouckého klavíristy a skladatele Marka Keprta, obohaceným o světelnou projekci. Na něm dojde ke konfrontaci soudobé francouzské, převážně spektrálně zacílené, klavírní tvorby se současnou tvorbou středoevropskou. Koncert dua Zlámal & Cremaschi s názvem Initial music je zaměřen na exploraci nových zvukových možností klarinetu, basklarinetu, saxofonu a kontrabasu ve světově premiérovaných skladbách Michala Nejtka, Petera Grahama a Pavla Zlámala. Program doplní art improvizace obou interpretů.

V současnosti vysoce oceňovaný soubor nové hudby Prague Modern společně se sopranistkou Irenou Troupovou uvedou program složený z děl Petera Koeszeghyho, Iannise Xenakise, Györgye Kurtága, a také melodramatickou kompozici Jiřího Kadeřábka Milena.  V druhé půli večera dojde na netradiční využití prostoru a tmy ve Smyčcovém kvartetu č. 5 Georga Friedricha Haase. Následovat bude první olomoucké provedení proslulé skladby Luigiho Nona La lontananza nostalgica utopica futura – spojení sólových houslí a elektroniky v podání Davida Danela a Jana Trojana. ISHA trio seznámí olomoucké publikum zejména se současnou brněnskou tvorbou, doplněnou o již ověřené hodnoty evropské avantgardy. Vrcholem celého festivalu bude vystoupení předního rakouského ansámblu pro novou hudbu Österreichisches Ensemble für Neue Musik, který nabídne to nejlepší ze současné německé a rakouské tvorby (např. trio Helmuta Lachenmanna Allegro sostenuto). Soubor vystupuje v různých sestavách od jednoho do patnácti hráčů. V Olomouci se představí v komornější čtyřčlenné sestavě: klarinet, housle, violoncello a klavír.  

MusicOlomouc je festival polystylový a polyžánrový, otevřený širokému spektru soudobé hudby. Pomezí sféry artificiální hudby, minimalismu a free jazzu představí koncert ansámblu SWOMP v programu s autorskou tvorbou Michala Wróblewského.

Sdílet článek: