pondělí, 7. leden 2019

Multižánrová inspirace životem Emy Destinnové ve vile Tugendhat

Napsal(a) 

, foto Jan Vrba foto: Jan Vrba

Operní pěvkyně a národní ikona Ema Destinnová se vedle své operní dráhy realizovala jako autorka básní, románů, písní, překladů a jednoho dramatu. Autor projektu Martin Dvořák proto vyzval spisovatelku Alenu Mornštajnovou, skladatele Antonína Fajta, Omara Rojas Ruize, Jana Hanáka alias Sonority, Kryštofa Okrouhlého a choreografku Golde Grunske, aby společně s ním z vlastních pocitů o Emě Destinnové vytvořili vlastní dílo. Mozaika z těchto děl pak tvoří kostru představení Ema Destinn_Bouře a klid, jímž jako leitmotiv prostupují Destinnové písně z cyklu Zahrada srdce a vybrané písně Antonína Dvořáka. Představení na pomezí činohry a hudebního divadla bude uvedeno dvakrát v brněnské vile Tugendhat.

Podoby a pocity národní hrdinky ztělesňuje pětice interpretek – tanečnice, herečka a zpěvačka – doplněná o mužského protihráče a jevištního partnera Enrica Carusa. Představení se hraje netradičně v českém i německém jazyce současně, vedle písní z pera Emy Destinnové a Antonína Dvořáka tu stojí současné kompozice elektronické hudby, které vycházejí z nahrávek a hlasu pěvkyně. Každá z pěti interpretek pak ztělesňuje odlišné podoby a vlastní představy o Emě Destinnové: brněnská rodačka Kateřina Beranová se již představila ve Vídni, Londýně, Paříži, New Yorku, Lipsku. Irene Bauer je emeritní členkou Wiener Staatsballett. Herečka Kateřina Jebavá je brněnskému publiku známá z inscenací Husy na Provázku a HaDivadla. Dvojice německých tanečnic Golde Grunske – Zaida Ballesteros Parejo jsou představitelky braniborské nezávislé taneční scény s mezinárodní působností.

Vstupenky na představení 28. 1. a 18. 2. od 20:00 jsou k dispozici na www.tugendhat.cz.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.