Mše pro osm hlasů v podání vokálního ansámblu Czech Ensemble Baroque zazní v katedrále na Petrově

Jubilejní 10. sezona brněnského cyklu Bacha na Mozarta! pokračuje druhým koncertem. 26. října v Katedrále na Petrově zazní osmihlasé Requiem Francesca Cavalliho v interpretaci Czech Ensemble Baroque.

Monteverdiho žák a následovník Francesco Cavalli zkomponoval své rekviem (Missa pro defunctis per octo vocibus) krátce před svou smrtí s cílem uvádět jej dvakrát ročně po jeho pohřbu – při vzpomínkových obřadech. Ačkoli tuto zádušní mši psal Cavalli na sklonku života, s bezprostřední vyhlídkou na smrt a v naprostém osamění, přesto do ní vložil hluboký klid ve smíření a přes občas znatelný strach z neznámého zde mnohdy prosvitne i obdivná radost.

Osm vokálních hlasů doprovází pouze basso continuo a jedná se o jednu z nejzdařilejších sakrálních kompozic autora, který proslul především svou tvorbou operní. „Tato zádušní mše je jednou z prvních, která na začátku každé části nevyužívá gregoriánský chorál, jak bylo dosud u renesančních mší zvykem, ale pouze krátkou harmonizovanou intonaci v Introitu, Te Decet a Agnus Dei“ doplňuje sbormistryně Tereza Válková, pod jejímž vedením bude rekviem provedeno.

Prvním učitelem Piera Francesca Caletti-Bruniho, jak znělo Cavalliho původní jméno, byl jeho otec Giovanni Battista Caletti, ředitel kůru a varhaník v Cremě. Talentu chlapce si povšiml benátský guvernér Cremy Federigo Cavalli, vzal ho k sobě do Benátek a stal se jeho patronem. Z vděčnosti pak Pier Francesco přijal jeho příjmení. V roce 1616 angažoval Claudio Monteverdi chlapce jako zpěváka do sboru baziliky svatého Marka v Benátkách, kde se o řadu let později, již jako mezinárodně uznávaný skladatel, stal Cavalli „maestro di cappella“. Tento prestižní post zastával až do své smrti.

Sdílet článek: