čtvrtek, 21. říjen 2021

Mše pro osm hlasů v podání vokálního ansámblu Czech Ensemble Baroque zazní v katedrále na Petrově

Napsal(a) 

Ilustrační foto, foto Czech Ensemble Baroque Ilustrační fotofoto: Czech Ensemble Baroque

Jubilejní 10. sezona brněnského cyklu Bacha na Mozarta! pokračuje druhým koncertem. 26. října v Katedrále na Petrově zazní osmihlasé Requiem Francesca Cavalliho v interpretaci Czech Ensemble Baroque.

Monteverdiho žák a následovník Francesco Cavalli zkomponoval své rekviem (Missa pro defunctis per octo vocibus) krátce před svou smrtí s cílem uvádět jej dvakrát ročně po jeho pohřbu – při vzpomínkových obřadech. Ačkoli tuto zádušní mši psal Cavalli na sklonku života, s bezprostřední vyhlídkou na smrt a v naprostém osamění, přesto do ní vložil hluboký klid ve smíření a přes občas znatelný strach z neznámého zde mnohdy prosvitne i obdivná radost.

Osm vokálních hlasů doprovází pouze basso continuo a jedná se o jednu z nejzdařilejších sakrálních kompozic autora, který proslul především svou tvorbou operní. „Tato zádušní mše je jednou z prvních, která na začátku každé části nevyužívá gregoriánský chorál, jak bylo dosud u renesančních mší zvykem, ale pouze krátkou harmonizovanou intonaci v Introitu, Te Decet a Agnus Dei“ doplňuje sbormistryně Tereza Válková, pod jejímž vedením bude rekviem provedeno.

Prvním učitelem Piera Francesca Caletti-Bruniho, jak znělo Cavalliho původní jméno, byl jeho otec Giovanni Battista Caletti, ředitel kůru a varhaník v Cremě. Talentu chlapce si povšiml benátský guvernér Cremy Federigo Cavalli, vzal ho k sobě do Benátek a stal se jeho patronem. Z vděčnosti pak Pier Francesco přijal jeho příjmení. V roce 1616 angažoval Claudio Monteverdi chlapce jako zpěváka do sboru baziliky svatého Marka v Benátkách, kde se o řadu let později, již jako mezinárodně uznávaný skladatel, stal Cavalli „maestro di cappella“. Tento prestižní post zastával až do své smrti.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.