Novou koncertní sezonu zahájí Moravská filharmonie Olomouc 19. září. Posluchačům nabídne více než 40 koncertů rozdělených do 9 koncertních řad s programy pro nové i náročné posluchače, dospělé i děti, výjimečné koncerty i crossoverové projekty přesahující do populárních žánrů. MFO nevidí nadcházející 76. koncertní sezonu jako okolnostmi vynucený reparát té uplynulé. Dlouho připravovaný koncept sezony 2021–2022 se výrazně neměnil, přesto ve vybraných případech čerpá ze sezony loňské a některé neuskutečněné programy, včetně vystoupení hostujících sólistů, byly přeneseny.
Hlavní abonentní řadu Moravské filharmonie s podtitulem „Hudební cesty kolem světa za osm dní“ lemují premiéry skladeb mezinárodně uznávaných autorů – Švýcara Alfreda Knüsela a Američana Davida Langa. Tento koncertní cyklus nabídne program s obsazením sólistů, jakými jsou srbská klavíristka Tamara Stefanović, německý violoncellista Danjulo Ishizaka či houslistka Yoon-Hee Kim původem z Jižní Koreje.
K důležitým programům patří provedení monumentální Druhé symfonie Sergeje Rachmaninova či poslední Šesté symfonie Bohuslava Martinů. Z oblasti vokálně-instrumentální to budou oratorium Svatá Ludmila Antonína Dvořáka a Markovy pašije Reinharda Keisera v úpravě Johanna Sebastiana Bacha. Světovými premiérami kompozic Jana Kučery a Ondřeje Moťky začíná a také končí koncertní cyklus P „Patriot“, v jehož rámci vystoupí například Václav Hudeček nebo trumpetista Gábor Tarkövi, donedávna člen Berlínské filharmonie. Dalším koncertním celkem je osvěžená komorní řada, která se letos uskuteční v prostorách Husova sboru v Olomouci a také ve slavnostních sálech Klášterního hradiska a Arcibiskupského paláce. V rámci čtyř koncertů se představí komorní ansámbly Moravské filharmonie pod vedením osobností jako Radek Baborák, Vilém Veverka, Hana Kotková a slovenský houslista Juraj Čižmarovič.
Nadcházející koncertní sezona MFO bude zároveň třetí sezonou pro jejího šéfdirigenta Jakuba Kleckera. „Díky koronavirové pandemii nebyl poslední rok nikterak jednoduchý, a já jsem velmi rád, že se našemu celému filharmonickému týmu dařilo i v nelehké době posouvat umělecké kvality orchestru. V nové koncertní sezoně nás čeká celá řada dramaturgicky zajímavých programů,“ uvádí Jakub Klecker. Prvním z nich bude uvedení monumentálního oratoria Svatá Ludmila Antonína Dvořáka, které MFO připravuje ve spolupráci s Podzimním festivalem duchovní hudby a jímž 19. září zahájí nejen 76. koncertní sezonu MFO, ale také samotný festival. Sólové party pro vystoupení k 1100. výročí úmrtí svaté Ludmily nastudují čeští i slovenští pěvci mladší generace, pozvání přijal také Český filharmonický sbor Brno. Moravská filharmonie také v listopadu zakončí festival soudobé hudby MusicOlomouc v programu složeném výhradně z českých premiér.
V plánu nadcházející sezony nechybí ani tradiční adventní, vánoční i novoroční koncerty, na nichž Moravská filharmonie přivítá cimbálovou muziku Hradišťan v čele s Jiřím Pavlicou či dětský sbor Kantiléna. Spojení čtyř olomouckých pěveckých sborů je připravováno na program Moravské mše vánoční Josefa Schreiera, Nový rok pak MFO oslaví operním gala se sólisty Národního divadla v Praze – sopranistkou Janou Siberou a tenoristou Alešem Brisceinem.
Novinkou nadcházející sezony je nový cyklus koncertů ve spolupráci s Hudební fakultou JAMU, který se bude konat v druhé polovině sezony. Tyto koncerty s tradiční dramaturgií budou začínat vždy v 17 hodin. Vybrané koncerty napříč cykly také budou nahrávány a zpřístupněny on-line.
Hlavním hostujícím dirigentem MFO je švýcarský dirigent Christian Knüsel. Zdejšímu publiku se poprvé představil v březnu 2019, kdy dirigoval díla Mozarta, Haydna a Čajkovského a v nové sezoně bude řídit celkem pět koncertů. Vyrostl v Basileji v hudebně založené rodině a vedle oboru dirigování orchestru vystudoval také hudební vědu a filozofii. Ještě předtím se věnoval studiu hry na trubku – a jako sólo trumpetista se mimo jiné uplatnil v orchestru Tonhalle Curych či Novém orchestru Basilej, v jehož čele jako šéfdirigent a umělecký vedoucí stojí od roku 2012. Ke spolupráci s MFO říká: „Je mi ctí, že se jako hostující dirigent mohu podílet na dalším rozvoji orchestru, který má velkou tradici. Klasická hudba vděčí české kultuře za mnohé světoznámé skladby. Nejvíce na české hudbě oceňuji její provázanost s lidovou hudbou a její přímý vztah k zemi a lidem. Velmi oceňuji možnost podílet se s MFO na znovuobjevování skrytých pokladů místních skladatelů, nastudování ještě nepublikovaných děl a na spolupráci se soudobými českými skladateli. Rád bych také připomenul již stávající a velmi pozoruhodné propojení mezi městy Olomoucí a mým rodným městem Lucernem, které se ještě víc prohloubilo a výhledově umožní partnerským městům zrealizovat hudební výměnné projekty.“
Ještě před zahájením nové sezony se uskuteční Mezinárodní varhanní festival Olomouc, jehož pořadatelem je Moravská filharmonie Olomouc. Již 53. ročník tradičního mezinárodního setkání varhaníků proběhne ve dnech 2.–16. září 2021.