středa, 6. březen 2019

Monument Marka Ivanoviće a Řecké pašije: NdB ohlašuje pět operních premiér

Napsal(a) 

Marko Ivanović, foto NdB Marko Ivanovićfoto: NdB

Uplynulý rok znamenal pro soubor Janáčkovy opery NdB návrat do opraveného domovského divadla. S ním se do Janáčkova divadla vrátily i úspěšné inscenace Modrovousův hrad/Očekávání, Láska na dálku či Epos o Gilgamešovi/Dido a Aeneas. V nové sezoně, jejíž program právě zveřejnilo brněnské Národní divadlo, připravil jeho operní soubor hned pět premiér.

Režijní duo Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský neboli SKUTR se brněnskému publiku představilo poetickou činoherní podobou Lišky Bystroušky. Nyní je přivítá i opera. Právě oni totiž zahájí sezonu 2018/2019  inscenací díla o věčném hledání ženského ideálu – Hoffmannovými povídkami Jacquese Offenbacha, a to 20. září 2019 v Janáčkově divadle. Libretista Jules Barbier se inspiroval postavou jednoho z prvních představitelů romantismu, básníkem a skladatelem E. T. A. Hoffmannem a jeho povídkami. Příběh básníka hledajícího ženský ideál nese podtitul fantastická opera, jen prolog a epilog, kde básník Hoffmann zamilovaný do zpěvačky Stelly baví hospodskou společnost je reálný. Nikdo však neví, jestli příběhy tří žen, které miloval, jsou pravda či jen básníkův únik do světa bizarních fantazií.

Robert Kružík, foto NDM Robert Kružíkfoto: NDM

Další premiéry sezony patří dílům 20. a 21. století. Po třiceti pěti letech se vrátí na jeviště Janáčkova divadla Růžový kavalír Richarda Strausse, skladatele, který formoval podobu opery na počátku 20. století. Premiéra pod taktovkou Roberta Kružíka je naplánována na pátek 29. listopadu.

Po úspěšných Pravidlech slušného chování v moderní společnosti Michala Nejtka bude uvedena další opera vytvořená na objednávku přímo pro soubor opery NdB – Monument, dílo inspirované tragickým osudem sochaře O. Ševce, jenž se shodou absurdních okolností stal autorem nechvalně proslulého Stalinova pomníku na Letné. Autorem hudby je Marko Ivanović, libreto napsal David Radok, který se zároveň ujme režie.

David Radok, foto Janáček Brno David Radokfoto: Janáček Brno

Soubor opery NdB je v současné době jediným v ČR, který má na repertoáru hned tři jevištní díla Bohuslava Martinů. V sezoně 2019/2020, kdy slavíme 60 let od jeho úmrtí a 130 let od jeho narození, se k nim připojí další – opera Řecké pašije, humanistické poselství skladatele, které zde zaznělo již ve své československé premiéře. Hudební nastudování této velké sborové opery bude první spoluprací dirigenta Tomáše Netopila s brněnským operním souborem.

Závěr sezony patří dětem. Ferda Mravenec Ondřeje Sekory je stálicí dětské literatury a jeho operní podoba vytvořená brněnským skladatelem Evženem Zámečníkem je vtipným a zábavným úvodem do světa opery pro celou rodinu, obzvlášť když režisérem bude vynikající divadelník a autor pohádek pro děti Arnošt Goldflam.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.