Mladí ladí jazz zná své finalisty

Občanské sdružení Nerudný fest.cz oznámilo finalisty soutěžní přehlídky Mladí ladí jazz, jejíž vítěz získá finanční příspěvek na nahrání studiového alba. O vítězi spolurozhodne publikum v pražském klubu Jazzdock 23. dubna.

Podle pořadatele Jana Gregara byly na základě zaslaných demo nahrávek či návštěv koncertů do finále kvalifikovány tři kapely s jazzovými prvky. „Jedná se o Trim4, Poetic Filharmony a Fanfán Tulipán.“ Všechny tři mají shodou okolností spojení s Konzervatoří Jaroslava Ježka a všechny tři jazz kombinují s jinými žánry.

Trim4 je latin-jazz-fusion formace z Tábora, která vznikla přetavením jádra skupiny Acoustic Impact, která zanikla v prosinci loňského roku. Stylově vychází z jazzu, ale přejímá i prvky funku, latiny, drum 'n' bass a R 'n' B. Její členové jsou spjati především s táborskou scénou, nicméně klavírista Jaroslav Bárta působí v Praze, kde studuje skladbu na Konzervatoři Jaroslava Ježka a rovněž vyučuje obligátní klavír a jazzovou interpretaci. Trim 4 má nezvyklé složení bez basy (kytara, klávesy, bicí, trubka).

Poetic Filharmony si svou premiéru v Jazzdocku již odbyli (počátkem března byli „předskokany“ amerických Jacob Fred Jazz Odyssey). Sami sebe charakterizují jako jazzrockovou kapelu inspirovanou tanečními styly (jungle, drum’n’bass, triphop), ale i kompozičními postupy současné klasické hudby. Za své vzory považují Tribal Tech, Joe Zawinul Syndicate a především Mahavishnu Orchestra v původním složení s Janem Hammerem. Sami se jim zvukově přibližují využitím analogového syntezátoru Minimoog, na který hraje Martin Cikánek (kdysi pianista Work in Progress).

Fanfán Tulipán vznikl na jaře 2009 a tvoří jej výhradně studenti Konzervatoře Jaroslava Ježka. Její hráči jsou známí především z wrgha POWU Orchestra Tomáše Sýkory či Emperor Penguin a hrají autorskou tvorbu s výrazně melodickými tématy, které prý čerpají z poetiky Julese Vernea či obrazů Kamila Lhotáka. Charakteristickým znakem je použití příčné flétny a melodiky coby sólových nástrojů.

Do soutěže se mohly přihlásit jazzové a fusion kapely, jejichž členové nepřesáhli 30 let věku a nemají dosud komerčně distribuované album. Hlavní cenou pro vítěze je příspěvek 15 000 Kč od Metropolitní univerzity Praha na nahrání debutového alba. V případě nahrávky u studia 3bees se hodnota výhry zvyšuje o 8000 Kč. Projekt je vyvrcholením koncertní série Jazzbit, jejíž organizátoři podle svých slov chtějí „zpřístupnit jazzovou hudbu mladým lidem a odstranit překážky, které se s poslechem jazzu v našem hlavním městě pojí.“

Sdílet článek: