Mladí ladí dětem zve na hudební cestu světem s Oranem Etkinem

Festival Mladí ladí jazz i v této době myslí na nejmenší a chce podpořit jejich kreativitu a osobní rozvoj navzdory složitým podmínkám. S projektem Mladí ladí dětem proto vstupuje do on-line světa a připravuje seriál devíti hudebních lekcí s americkým jazzmanem a držitelem ceny Grammy, Oranem Etkinem. Hudební výchova se na školách stále nevyučuje a seriál tak nabídne nejen zábavu, ale i možnost kreativního hudebního vzdělávání v uceleném cyklu. Oran Etkin je autorem unikátní vzdělávací hudební metody Timbalooloo, díky níž si děti hravě osvojují základy hudební teorie i praxe, a je s úspěchem praktikována v celé řadě zemí.

Natáčení za přísných hygienických podmínek proběhlo minulý týden a dobrodružnou hudební výpravu si mohou děti poprvé užít již od pátku 11. prosince, kdy byl zveřejněn 1. díl na Facebooku a YouTube kanálu festivalu Mladí ladí jazz.

Oranovi Etkinovi v seriálu sekunduje zpěvačka Marta Kloučková. Dalšími hosty jsou akordeonista Michal Marcin, perkusista Papis Nyass či kontrabasista Pavel Husa. Společně pak pozvou děti i rodiče na putování za hudbou různých světů i žánrů. Zastaví se například za americkými jazzmany, za bubeníky v Africe nebo Brazílii, budou objevovat kořeny romské hudby a samozřejmě nebudou chybět ani české písničky. „Vzhledem k tomu, že se letos s dětmi osobně nemůžeme vidět a kroužky a další zájmové aktivity jsou zavřené, rozhodli jsme se pozvat Orana do Prahy a natočit profesionálně zábavné a přitom naučné videolekce, které, věříme, ocení nejen rodiče, ale také učitelé ze základních a mateřských škol,” vysvětluje koordinátorka Mladí ladí dětem Klára Břeňová.

Oran Etkin je znám nejen jako jazzový klarinetista, ale také jako autor interaktivní metody hudební výuky pro děti, kterou realizuje po celém světě. Metoda Timbalooloo je založená na vnímání hudby skrze dětskou fantazii. Pomocí zábavných her, příběhů a písní Etkin dokazuje, že hudba je radost a každý je ve své podstatě muzikantem. Děti si tak hravě osvojují základy hudebního a kulturního dědictví různých koutů světa, aktivně se zapojují a nemusí znát hudební teorii, ani hrát na jakýkoliv nástroj. Timbalooloo nestaví na známých dětských písních, ale využívá například jazzové skladby Herbieho Hancocka, dále africkou, brazilskou nebo indonéskou hudbu. Oranova tvorba je také hluboce ovlivněna jeho izraelskými kořeny, které se odráží jak v jeho umělecké tvorbě, tak i v jeho pedagogické práci. Letos vydal nové album pro děti Finding Friends Far from Home, které vzniklo v několika zemích včetně Zimbabwe, Číny a České republiky. Díky festivalu Mladí ladí jazz a osobnímu zapojení Orana Etkina probíhá výuka v České republice pro konkrétní školy a školky v nebývalém měřítku.

Sdílet článek: