MHF Lípa Musica slaví 20. narozeniny a představuje výroční program s premiérou

Jubilejní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se uskuteční v termínu od 4. září do 28. října s tradičním prologem 27. 8. na saském Oybině a epilogem ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa, který se bude konat 18. a 19. listopadu v České Lípě. Festival letos nabídne 22 koncertů a doprovodných programů včetně mistrovských kurzů a 8. ročníku pěvecké soutěže Lípa Cantantes na 16 místech Libereckého a Ústeckého kraje i saského příhraničí. Program slibuje uvedení dvou světových premiér, narozeninový koncert na přání návštěvníků, nově zařazené lokality či vydání výroční festivalové publikace Cestou hudby. Uměleckým garantem narozeninového ročníku se stal Pavel Haas Quartet, který se představí na třech festivalových projektech. MHF Lípa Musica má po covidové pauze ambice vrátit se do Německa a přivítat opět i zahraniční interprety.

Mezi nejdůležitějšího jména jubilejního ročníku se vedle uměleckého garanta Pavel Haas Quarteta zařadí violoncellistka Michaela Fukačová, kterou na zahajovacím koncertu 11. 9. v Liberci doprovodí na festivalu debutující Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou svého šéfdirigenta Alexandera Liebreicha, dále klavíristé Boris Giltburg a Ivo Kahánek, německý ansámbl staré hudby Capella de la Torre, z českých interpretů se vrací rezidenční Schola Gregoriana Pragensis, Smetanovo trio, Musica Bohemica Jaroslava Krčka, Kchun či na přání návštěvníků Prague Cello Quartet. Premiérově na festivalu vystoupí nový ansámbl ANMOEN, loutnista Jan Čižmář, varhaníci Pavla Salvová a Jan Rotrekl či klarinetista Irvin Venyš. Festival tradičně zařazuje i taneční projekt, který letos bude druhá festivalová světová premiéra. Taneční soubor Dekkadancers na festivalovou objednávku připraví choreografii ke skladbě Stabat Mater soudobého skladatele Marca Rosana. Česko-německá spolupráce bude pokračovat pořádáním třech koncertů v Německu, a to v tradičních lokalitách Oybině, Großschönau a Žitavě. Na české straně festival nově v letošním roce zavítá do Lomnice nad Popelkou, Horní Police a teplického Zahradního domu, a po delším čase se festival vrací do Hrádku nad Nisou.

Ľubica Čekovská

Skutečným splněním dlouholetého festivalového snu je světová premiéra skladby zkomponované přímo na objednávku festivalu, která ve shodě s hlavní dramaturgickou linií Lípy Musicy akcentuje česko-německý dialog. Práce na tomto úkolu svěřena slovenské skladatelce Ľubici Čekovské a českolipskému historikovi a libretistovi Tomáši Cidlinovi. Světlo světa po měsících příprav spatří skladba s názvem Domov / Heimat, která bude v premiéře uvedena v sobotu 4. září v českolipské bazilice Všech svatých v nastudování Pavel Haas Quarteta a Martinů Voices pod taktovkou Lukáše Vasilka.

Naše kamarádka a výrazná osobnost slovenské soudobé hudby Ľubica Čekovská je ztělesněním slova „tvořit“. Její hudba mluví jazykem barev, vypjatých emocí, zajímavých zvuků a souzvuků, odzbrojuje vás svou nápaditostí, oslovuje skrze svůj obrovský dramatický náboj. Tentokráte nás pozve do očistného světa klidu a meditace, ze kterého se člověk dokáže dívat na problémy ze zcela jiné perspektivy. Společně budeme hledat východisko z doby, která rozdělila národy, jednotlivce, rodiny, která je dodnes pro mnohé z nás citlivým tématem: konec druhé světové války a odsun sudetských Němců. Kde jinde však o této naší společné historii mluvit než v místě, které si prošlo touto katarzí, a jak jinak než prostřednictvím hudby?“ doplňuje ke skladbě Pavel Haas Quartet.

Nelze zastřít skutečnost, že v době komponování skladby Domov / Heimat – kantáty pro smíšený sbor a smyčcové kvarteto, jsem intenzívně prožívala dva paralelní světy. Svět samotného komponování, tvorby, kdy skladatel uniká do svého vnitřního světa, a svět koronavirové pandemie, který svým krutým ortelem významně umocňoval emoci při práci s hloubavým textem Tomáše Cidliny. Tyto dva světy se vzájemně střídaly a doplnily se. My lidé jsme schopní každý den vytvářet kvalitu našeho života každého z nás. V tom je lidstvo mocné a přeji si, aby se vzájemným působením jednotlivců přetvářeli lidské osudy k lepšímu, v míru, v lásce, neboť jako bytosti jsme křehcí a na sebe závislí bez rozdílu víry, původu, rasy či postavení,“ uvádí ke skladbě autorka Ľubica Čekovská.

Festivalové oslavy vyvrcholí narozeninovým projektem výrazné osobnosti české kulturní scény, Jiřího Suchého. Při příležitosti jeho 90. narozenin festival na závěr uvede program „Jiří Suchý 90 aneb nezapomenutelné písně, na které se zapomnělo…“ v podání Jiřího Suchého, Jitky Molavcové a orchestru divadla Semafor. Předprodej vstupenek bude zahájen 24. května 2021. Festival i v letošním roce nabídne svým návštěvníkům autobusovou dopravu do všech lokalit mimo Českou Lípu.

Sdílet článek: