MHF Leoše Janáčka zahájí 27. května koncert na nádvoří

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka letos odstartuje 27. května zahajovacím koncertem na netradičním místě – na nádvoří Slezskoostravského hradu. Organizátoři se tak rozhodli předejít komplikacím s případnými přetrvávajícími protiepidemickými opatřeními a zvolit bezpečnější cestu jak pro diváky, tak pro samotné konání koncertu. V kulisách hradu se pod širým nebem představí americký dirigent Dennis Russell Davies, který společně s Filharmonií Brno a mexickým violistou Adolfem Alejem uvede festivalovému publiku známou Janáčkovu Sinfoniettu a Ostravě dlouho nehrané dílo Harold v Itálii Hectora Berlioze. Pokud to bude nutné, odehraje se zahajovací koncert Festivalu v režimu bez diváků. V takovém případě bude zprostředkován TV Noe zdarma.

Protože nevíme zcela přesně, jaká protiepidemická opatření budou platit koncem května, rozhodli jsme se pro open air zahajovací koncert, u kterého budou případná opatření přívětivější. V případě, že bychom museli hrát zcela bez diváků, vstupné samozřejmě řádně vrátíme a přenos zajistí TV Noe. Jisté ale je, že Janáčkův festival bude. Jsme pevně rozhodnutí odehrát nejen zahajovací koncert, ale i další program. Opačné řešení by bylo velkou škodou jak pro festival, ale zejména pro jeho publikum a kulturu v našem regionu,“ říká ředitel MHFLJ Jaromír Javůrek.

Na zahajovacím koncertu festivalu se letos poprvé představí Dennis Russell Davies, kterého mezinárodní kritika označuje za odvážného interpreta klasického repertoáru s významným přesahem do současné tvorby. Absolvent newyorské Juilliard School a člen Americké akademie umění a věd provede brněnské filharmoniky Sinfoniettou Leoše Janáčka. V kulisách Slezskoostravského hradu se mohou festivaloví hosté těšit také na mexického violistu Adolfa Aleja v sólu symfonie Hectora Berlioze Harold v Itálii op. 16.

Mezi vrcholy letošního ročníku bude patřit festivalový debut estonské dirigentky Kristiiny Posky, která se jako třetí žena festivalové historie objeví u dirigentského pultu. Pozornosti neujde také koncert houslisty Ivana Ženatého a arménského violoncellisty Surena Bagratuniho, pod taktovkou Tomáše Netopila bude hrát Wroclavská filharmonie. Posluchači tak budou zároveň svědky symbolického předání prezidentské štafety Festivalu mezi Ivanem Ženatým a Tomášem Netopilem. Návštěvníci se také mohou těšit na jazzový podvečer s Františkem Uhlířem, folklórní večer s Vojenským uměleckým souborem Ondráš, na netradiční večer s Ivou Bittovou a jejím osobitým ztvárněním Janáčkových skladeb nebo hudební monodrama Piš mi, tvoje Alma.

Jednou z novinek letošního festivalu je mistrovský kurz. Studenti a absolventi konzervatoří a vysokých uměleckých škol budou mít jedinečnou možnost osobně konzultovat své schopnosti s předním evropským klavíristou – rodákem z Pobeskydí Ivo Kahánkem. Ten se zaměří na interpretaci klavírních skladeb Leoše Janáčka. Kurz je možné absolvovat také pasivně. Festival letos také nabídne sérii koncertů, které jsou vhodné nebo přímo určené dětem – v programu jsou vždy označené liškou. Jedná se zejména o dva poslední červnové víkendy na Hukvaldech, kde vystoupí například dětský sbor Ondrášek. Zároveň jsou připraveny tvůrčí dílny pro děti, kompoziční workshop se soudobým českým skladatelem Slavomírem Hořínkou nebo interaktivní průzkum písní operety Polská krev. Mnohé tyto akce budou zdarma nebo za zvýhodněné rodinné vstupné.

Součástí Festivalu jsou také Dny slezských varhan. Festival se koná ve čtyřech místech Moravskoslezského kraje – v Ostravě, Hukvaldech, Opavě a Frýdku-Místku, v termínu od 27. května do 1. července 2021.

Sdílet článek: