Mezinárodní varhanní festival Olomouc přivítá Nathana Laubeho, Michaelu Káčerkovou či Frédérica Blanca

 

53. ročník Mezinárodního varhanního festivalu, jehož pořadatelem je Moravská filharmonie Olomouc, se letos uskuteční od 2. do 16. září 2021 a tradičně nabídne pět mimořádných koncertů. Čtyři proběhnou v katedrále sv. Václava a jeden v kostele Panny Marie Sněžné. Všechny koncerty začínají v 19 hodin.

Z důvodu rekonstrukce varhan v chrámu sv. Mořice se i letošní ročník bude konat mimo zdi tohoto kostela. Na festivalu opět vystoupí špičkoví varhaníci z tuzemska i ze zahraničí včetně jednoho z nejžádanějších varhaníků současnosti – Nathana Laubeho ze Spojených států, který z důvodu koronavirových opatření nemohl vystoupit na uplynulém 52. ročníku festivalu. Ředitel MFO Jonáš Harman k festivalu říká: „I v letošním roce máme to štěstí, že můžeme pokračovat a navazovat na dlouholetou tradici svátku varhanní hudby, který každoročně v Olomouci Moravská filharmonie pořádá. Mezinárodní varhanní festival Olomouc nejen svou tradicí, ale také významem i progresivitou v dramaturgii a interpretech daleko přesahuje hranice našeho města – a nejinak je tomu i v letošním ročníku.

Festival opět nabídne mezinárodní obsazení v podobě interpretů jednotlivých koncertů i autorů hudby a zavede nás do dvou olomouckých chrámů, disponujících vynikajícími varhanními nástroji. Dlouholetý dramaturg festivalu Karel Martínek k programu dodává: „Každá jednotlivá koncertní produkce bude mít jedinečnou dramaturgii, kromě sólových varhan se představí též hudební tělesa, jako je Komorní orchestr Moravské filharmonie či Svatomichalská gregoriánská schola Brno. Celý festival se ponese v duchu významného výročí, tentokrát půlstoletí od úmrtí Marcela Duprého, jednoho z nejvýznamnějších skladatelů varhanní hudby.

Zahajovací koncert barokní hudby 2. září v chrámu Panny Marie Sněžné bude patřit přední české varhanici mladé generace Michaele Káčerkové. V rámci prvního slavnostního večera varhanního festivalu v Olomouci jí bude partnerem Komorní orchestr Moravské filharmonie.

Michaela Káčerková, foto archiv umělkyně

Varhanní tvorba nejvýznamnějších italských skladatelů, kteří pro tento nástroj komponovali, zazní 6. září v podání italského hudebníka Eugenia Marii Fagianiho. V rámci programu svého olomouckého recitálu se představí i jako skladatel.

Dialog gregoriánského chorálu a varhany pak olomouckému publiku představí 9. září pařížský varhaník Frédéric Blanc, který je kromě své intenzivní koncertní a pedagogické činnosti známý také jako vyhledávaný improvizátor. Společně s Blancem vystoupí Svatomichalská gregoriánská schola Brno.

Tajemství varhanní improvizace i dílo Johanna Sebiastiana Bacha či Maxe Regera poodhalí 13. září dómský varhaník v Řezně Franz Josef Stoiber. Nedávno se dočkal dokončení nových tamních katedrálních varhan, za kterými nyní putují davy varhanních nadšenců i koncertní varhaníci z celého světa. Současně vyučuje na tamní Katolické vysoké hudební škole církevní hudby. Je vynikajícím improvizátorem i interpretem varhanní hudby.

V rámci závěrečného koncertu 16. září vystoupí držitel Grammy za nejlepší nahrávku klasické hudby roku 2016 Nathan Laube. Jako renomovaný pedagog vyučuje hru na varhany na řadě vzdělávacích institucí ve Spojených státech i v Evropě. Na olomouckém programu jednoho z nejžádanějších varhaníků dnešní doby jsou díla jmen jako Marcel Dupré, Jeanne Demessieux, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Camille Saint-Saëns či Julius Reubke.

Sdílet článek: