Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně zná vítěze

 

Dvouoborového klání pořádaného Hudební fakultou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně se letos zúčastnilo 140 soutěžících ze čtyřiceti zemí celého světa. V oboru klarinet vyhrál první cenu Martin Adámek ze Slovenska, flétny pak ovládla Anežka Vargová, studentka HF JAMU Brno. Další místa obsadili účastníci z Maďarska, Francie a ČR.

 „Těší mě vysoká mezinárodní účast a skvělá interpretační úroveň výkonů. Jsem moc rád, že v tak obrovské konkurenci uspěli i naši studenti.“ sdělil prezident festivalu Jindřich Petráš.

Martin AdámekV historii soutěže se letos vůbec poprvé v Brně utkaly flétny a klarinety. Na všechna soutěžní kola měla veřejnost volný vstup, stejně jako na koncertě vítězů, který se konal ve spolupráci s Komorním orchestrem Ensemble Opera Diversa a dirigentem Vítem Spilkou. Do Brna se sjeli soutěžící doslova z celého světa a reprezentovali namnoze vzdálené státy jako je kupříkladu Austrálie, Kolumbie, Mexiko, Brazílie, Ekvádor, Chile, Rusko, Kazachstán, USA, Jižní Korea, Čína, Taiwan, Japonsko, Izrael, ale také bezmála všechny evropské země. A je velmi potěšitelným faktem, že stejně jako vloni má pořádající Hudební fakulta JAMU mezi oceněným dva laureáty.

Vedle soutěže při festivalu Pražské jaro se jedná o další nejvýznamnější akci svého druhu v tuzemsku. Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně je multioborová a v cyklu pěti let se v ní vystřídá celkem deset hráčských oborů. Příští rok se v Brně utkají obory housle a smyčcové kvarteto, o rok později potom lesní roh a tuba.

 

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější