Martinů Voices vydávájí na novém albu zásadní sborová díla Benjamina Brittena

Komorní vokální soubor Martinů Voices pod vedením svého uměleckého vedoucího Lukáše Vasilka nahrál na své nové album tři zásadní sborová díla anglického skladatele Benjamina Brittena, jednoho z nejvýznamnějších a nejinvenčnějších autorů 20. století. Album stručně pojmenované Britten obsahuje oblíbený vánoční cyklus A Ceremony of Carols (Chvála koled) a skladby Te Deum in C a Hymn to St Cecilia (Pocta svaté Cecílii). Album vyjde 24. listopadu 2023 u Animal Music.

Tato díla zaujímají v Brittenově tvorbě zvláštní místo. Jeho dlouhodobým cílem bylo totiž tvořit hudbu, která by byla k užitku, tedy sloužila by lidem a naplňovala tak demokratický potenciál sborového zpívání. Proto skládal pro sborová tělesa různých velikostí, typů a složení. Každé z těchto tří děl je určeno pro jiné obsazení – jedno pro sbor a varhany, druhé pro sbor a harfu a třetí pro sbor a cappella. Jako sólistky na nahrávce účinkují harfistka Kateřina Englichová (A Ceremony of Carols) a varhanice Daniela Valtová Kosinová (Te Deum in C). Skladby dokonale ilustrují Brittenovo umění vytvářet s každým svým dílem zcela jedinečný svět. Nejpopulárnější z nich je dodnes cyklus A Ceremony of Carols, který se stal součástí repertoáru nejen profesionálních sborových těles, ale i školních sborů a nejrůznějších amatérských sborových spolků.

Martinů Voices albem Britten navazují na svá předchozí oceňovaná profilová alba věnovaná tvorbě Bohuslava Martinů (2018) a Jana Nováka (2014). Album Britten bylo nahráno v dubnu a červnu 2023 v Sále Bohuslava Martinů v Lichtenštejnském paláci v Praze ve spolupráci se zvukovým mistrem Alešem Dvořákem a producentem a hudebním režisérem Petrem Ostrouchovem.

S Martinů Voices jsem spolupracoval již před osmi lety na koncertním provedení hudby Zdeňka Lišky k filmu Markéta Lazarová a stal jsem se jejich nadšeným obdivovatelem. Před pár lety jsem pro změnu propadl hudbě Benjamina Brittena. A protože v Animal Music vydáváme hudbu, kterou máme rádi my sami, vše se ideálně propojilo na loňském předvánočním koncertu Martinů Voices, který byl z poloviny věnován Brittenově hudbě a po jehož skončení jsem jako nadšený divák ihned napsal Lukášovi Vasilkovi, že by bylo hezké udělat společně brittenovské album. Jsem rád, že doslova do roka a do dne ho uvádíme na trh,“ říká ke vzniku alba producent Petr Ostrouchov.

Album vyjde 24. listopadu 2023 u Animal Music na CD a digitálně, včetně prostorového zvukového formátu Dolby Atmos, který vytvořil Viktor Ekrt v pražském studiu Soundsquare. Obsáhlý text v bookletu alba věnovaný Benjaminu Brittenovi a jeho sborové tvorbě napsala významná britská muzikoložka a brittenovská odbornice Dr. Lucy Walker. Album bude dostupné v e-shopu vydavatelství, v distribuční síti společnosti Supraphon a na všech streamingových platformách.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější