Maraton hudby Brno: město plné hvězd a objevů

Vincent Peirani - Les Égarés. Zdroj: archiv Maratonu hudby Brno

Festival Maraton hudby Brno 2024 představil program 9. ročníku s řadou novinek a odtajnil nový pokojíček Kateřiny Šedé. Festival slibuje nezapomenutelné hudební zážitky od 8. do 11. srpna na různých místech v centru Brna: v klubech, ulicích, náměstích, pasážích, na lodích i v podzemí.

Nová podoba festivalu Maraton hudby Brno je spojena s příchodem šéfdramaturga Milana Tesaře, hudebního publicisty, programového ředitele Radia Proglas a od roku 2000 vedoucího mezinárodního panelu rozhlasových hudebních publicistů World Music Charts Europe (WMCE). Na Maratonu hudby Brno se v minulých letech podílel jako dramaturg World music scény. „Naším cílem je propojit jednotlivé scény, ale zároveň nezapomínat ani na dramaturgický rozvoj. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty mezinárodně uznávaných umělců, stejně jako na objevy, premiéry a na hudbu v nových kontextech,“ zdůrazňuje Tesař.

Vincent Peirani, vizionář s akordeonem a rezidenční umělec 9. ročníku festivalu. Tento světově respektovaný hudebník se pohybuje stejně suverénně na poli jazzu, world music, rocku i experimentální hudby a je vzorem pro mnohé další umělce. Vincent Peirani se v Brně představí se třemi různými projekty. Ve čtvrtek 8. srpna vystoupí v jedinečném prostředí Sono Centra s triem Jokers, jehož koncertní program navazuje na stejnojmenné album, nahrané v roce 2021 s kytaristou Federicem Casagrandem a bubeníkem Zivem Ravitzem. V rámci World music scény Peirani uvede projekt Les Egarés, ve kterém spojil své improvizační umění s hudebníkem z Mali Ballakém Sissokem a se svými krajany, violoncellistou Vincentem Ségalem a saxofonistou Emilem Parisienem. Do třetice se pak akordeonista v Brně představí se svým sólovým recitálem. Navíc povede akordeonový masterclass, který jistě zaujme nejen hudebníky, ale i širokou veřejnost. 

Vincent Peirani. Zdroj: archiv Maratonu hudby Brno

Estonské duo Puuluup, které si získalo oblibu loňského ročníku, se vrátí do Brna. Vystoupí na úvodním koncertu v Sono Centru spolu s Vincentem Peiranim. Letošní novinkou je speciální workshop, který si Puuluup připravili. Jednou z novinek v programu bude v sobotu Balkan Soirée, které nabídne sice komorní, ale velmi autentický pohled na balkánskou scénu. Chorvatské ženské duo Dina e Mel, srbsko-bosenské duo Almir Mešković & Daniel Lazar a balkánská dvojice Merima Ključo & Jelena Milušić představí svůj repertoár plný balkánské hudební energie. „Dramaturgii vytvořil srbský producent, manažer a novinář Bojan Djordjevič, a stal se tak velkou posilou našeho dramaturgického týmu,“ podotýká ředitel festivalu David Dittrich. World music scéna v klubu První patro se zaměří na balkánskou hudbu. Vedle Vincenta Peiraniho a jeho projektu Les Egarés se představí duo Alice in WonderBand ze Srbska a nový projekt bělehradské skupiny Naked a romské zpěvačky z Maďarska Móniky Lakatos.

Puuluup. Zdroj: archiv Maratonu hudby Brno

Dalším významným hostem bude íránská zpěvačka Mahsa Vahdat, známá svým posledním albem Braids Of Innocence, kterým podpořila utiskované íránské ženy. Jazzová scéna pod vedením Petra Vidomuse (ČRo Jazz) nabídne nadžánrový projekt Aid Kid & The Augmented Jazz Ensemble, slovenskou zpěvačku Simonu Hulejovou se skupinou Baron Haze a rakouského varhaníka Raphaela Wressniga. V klubu Kabinet Múz proběhne páteční koncert vydavatelství Indies Scope (Malé Zuby, Marie Kieslowski, Budoár staré dámy) a sobotní rocková jízda se skupinami Povodí Ohře, Kabaret Dr. Caligariho a The BladderStones. Moldavské vydavatelství Antonovka Records, zaměřené na autentický folklor z východní a jihovýchodní Evropy a Asie, představí interprety ze své stáje. Zakladatel projektu Anton Apostol bude přítomen. Festival doplní tradiční romská Django Stage, písničkářská scéna, Pianoštafeta, Nekonečné varhany v brněnském jezuitském kostele a koncerty připravované Barbarou Mariou Willi. Vystoupí i žáci základních uměleckých škol v rámci ZUŠ Open a chybět nebude ani muzikálová scéna. 

Aid Kid. Zdroj: archiv Marathonu hudby Brno

Do ikonických pokojíčků Kateřiny Šedé se vrací Bezuliční busking, kde se vedle amatérských buskerů představí i profesionální umělci. Maraton hudby Brno 2024 slibuje bohatý a pestrý program, který potěší milovníky různých hudebních žánrů a nabídne jedinečné zážitky na neobvyklých místech po celém Brně.

www.maratonhudby.cz

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější