Malovaný Dvořák obletí svět

Při příležitosti 110. výročí úmrtí Antonína Dvořáka připravila Česká centra nevšední panelovou výstavu přibližující život a dílo slavného umělce formou komiksu. Koncepce výstavy reflektuje komiksovou knihu Antonín Dvořák autorky Renáty Fučíkové. Výstava je určena výhradně pro účely prezentace v zahraničí. Po úspěšné premiéře v Rakousku se nyní přesouvá do Nizozemska, s krátkou zastávkou v Česku. Mimořádná příležitost zhlédnout výstavu se tudíž naskytne i domácímu publiku. Od 27. 5. 2014 do 11. 6. 2014 bude k vidění ve sklepních prostorách Českého centra Praha v Rytířské ulici. Odsud poputuje dále do Chicaga, Hanoje, Havany, Káhiry, Nizozemska, Pekingu, Soulu a Vilniusu.

Pozornost hudbymilovné veřejnosti již více než pět měsíců přitahuje rozsáhlý mezinárodní projekt Rok české hudby. Díky Českým centrům však zdaleka nejde jen o „domácí“ událost. Sérii hudebních událostí ve vybraných městech doplňuje výstava, která se zrodila z iniciativy Českých center. Její vznik je inspirován komiksovou knihou Renáty Fučíkové. Autorka využívá k popisu Dvořákova života formu „komiksové biografie“, která pomocí 300 obrázků osvětluje nejdůležitější události skladatelova života, osoby, s nimiž se setkal, místa, pro která komponoval. Spolu s komiksovými obrázky tvoří výstavní soubor také ilustrace k Dvořákovým nejznámějším dílům: Slovanské tance, Te Deum, Rusalka a Z Nového světa. Výstava byla doposud prezentována v Sofii, s velkým úspěchem se na jaře letošního roku setkala také ve Vídni.

NA ZAČÁTKU BYLA KNIHA

Komiksové pojetí umožňuje představit Antonína Dvořáka jinak – emotivněji. Kniha s názvem Antonín Dvořák je v anglické verzi. Skládá se z komiksových sekvencí a velkých dvoustran. Základní složkou výstavy je tedy 42 panelů doplněných o prostorový prvek – čtyři vysoké, oboustranně potištěné panely. Jejich potisk tvoří rastr portrétů fiktivních posluchačů Dvořákovy hudby (intelektuál, šlechtic z 19. století, černošská služka, stařenka, hippie, japonské dítě, kosmonaut, mimozemšťané…) a dále portrétní fotografie skladatele: portrét z dětství, mladších let, zralých let a v den úmrtí. Návštěvník se může osobně seznámit i se skladatelovým rukopisem, jeho různorodostí v jednotlivých etapách umělcova života, se složitostí notového zápisu.

 

Sdílet článek: