Magdalena Kožená oslavila životní jubileum

Nejproslulejší česká pěvkyně současnosti a držitelka řady prestižních domácích i zahraničních ocenění a vyznamenání, s kariérou trvající přes třicet let, v pátek oslavila životní jubileum.

Ačkoli vystupuje po celém světě, na domácí prostředí nezanevřela – právě naopak. Po své někdejší rezidenci ve 120. sezoně České filharmonie se na tento post vrátila společně se Simonem Rattlem opět v letošní 127. sezoně, kdy již vystoupili na koncertech v listopadu loňského (a to hned dvakrát) či únoru tohoto roku. Před dvěma týdny též vystoupila společně s Mitsuko Uchidou na festivalu Pražské jaro. K dalším jejím tuzemským vystoupením patří prosincový galakoncert festivalu Concentus Moraviae, jehož je patronkou, nebo benefiční koncert v rámci právě probíhajícího celorepublikového festivalu ZUŠ Open, hlavního projektu Nadačního fondu, který Magdalena Kožená v roce 2016 založila na podporu českých základních uměleckých škol.

V červenci bude pod taktovkou Jordiho Savalla debutovat v barcelonském Gran Teatro del Liceu jako Ottavia v Monteverdiho opeře L’incoronazione di Poppea, dále vystoupí kupříkladu na BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall, na podzim se pak na prknech Deutsche Staatsoper Berlin představí v hlavní roli Charpentierovy Médée se Simonem Rattlem.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=uSac8UnMzcs[/spvideo]

ČT art u příležitosti tohoto jubilea připravila dokument Magdalena Kožená – Tohle jsem já, v němž zaznamenává otevřený rozhovor pěvkyně s ředitelem České filharmonie Davidem Marečkem. Tématem jsou nejen důležité milníky její kariéry, ale i vhled do vnitřního světa umělkyně. Vedle toho probíhá v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu výstava „Daniela Flejšarová / Magdalena Kožená. Koncert pro dva smysly“, na níž jsou k vidění kostýmy oděvní výtvarnice Daniely Flejšarové, které pro Magdalenu Koženou v posledních třiceti letech navrhla. Výstava probíhá do 17. září.

Brněnská rodačka odmala snila o klavírní kariéře, nakonec ale zvolila zpěv. Ten vystudovala na brněnské konzervatoři, následně pokračovala u Evy Blahové na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Z jejich četných domácích i zahraničních soutěžních úspěchů je nejvýznamnější absolutní vítězství v mezinárodní soutěži W. A. Mozarta v Salcburku v roce 1995. Od té doby vystupuje pravidelně na operních jevištích po celém světě a spolupracuje s předními světovými umělci a orchestry. Šéfredaktor Harmonie Luboš Stehlík již v roce 2015 uvedl: „Neznám žádného jiného zpěváka či zpěvačku z bývalého tzv. Východního bloku, kdo by byl schopný na světové úrovni interpretovat hudbu od Claudia Monteverdiho po Benjamina Brittena, Lucia Beria nebo Víta Zouhara!

Za své nahrávky získala pěvkyně prakticky všechna významnější ocenění udělovaná hudebními časopisy včetně prestižní Gramophone Award pro Umělce roku 2004 a celou řadu vyznamenání v čele s Řádem umění a literatury Francouzské republiky. Je ovšem především neúnavnou propagátorkou české hudby a české kultury: „Zařazovat českou hudbu do vlastních koncertních programů nepokládám za svou povinnost, ale skutečnou vnitřní potřebu. V zahraničí českou hudbu přijímají s nadšením. Mnoho špičkových muzikantů ji miluje a uvádí,“ uvedla Kožená loni u příležitosti převzetí čestného doktorátu JAMU.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější