Lípa Musica startuje již za měsíc, v prodeji zbývá třetina vstupenek

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica se letos uskuteční již po dvaadvacáté. Po červnovém prologu na saském Oybinu odstartuje hlavní koncertní řada 1. září zahajovacím koncertem a současně Koncertem pro Liberecký kraj za účasti klavíristy Lukáše Vondráčka a Pražských symfoniků pod taktovkou Tomáše Braunera. Klavírní galakoncert předznamená tematické zaměření letošního festivalového ročníku, které je věnováno především klavírnímu umění, a to ve spolupráci s uměleckou garantkou, jíž je v roce 2023 klavíristka Jitka Čechová. Lípa Musica letos potrvá až do 21. října a nabídne dalších šestnáct koncertů a také workshop pro žáky Základní umělecké školy Česká Lípa. I v letošním roce festival rozehraje více jak deset koncertních lokalit na Liberecku a Ústecku a dva koncerty se uskuteční i v saském příhraničí. V prodeji je měsíc před zahájením poslední třetina vstupenek.

Jitka Čechová, foto Lenka Hatašová

„Klavír všemi smysly“, tak zní podtitul dvaadvacátého festivalového ročníku, který akcentuje klavírní umění a díky osobnosti umělecké garantky je představí v různých podobách – sólové, komorní i s doprovodem orchestru. Jitka Čechová se představí společně se svými kolegy ze Smetanova tria a trumpetistou Jiřím Houdkem za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice, dále v písňovém recitálu s ředitelem festivalu Martinem Prokešem a její koncertní trojlístek zakončí sólový recitál tematicky zasazený do nového prostředí, koncertního sálu VielHarmonie při klavírní manufaktuře C. Bechstein v Seifhennersdorfu. Angažmá Jitky Čechové doplní tradiční projekt Má to smysl, na němž bude spolupracovat s talentovanými žáky českolipské základní umělecké školy.

„Jitku Čechovou považuji za prvotřídní klavíristku. Její záběr je neuvěřitelný a její umělecké nasazení je bezchybné. S úžasnou lehkostí exceluje jak v sólových vystoupeních, tak i v komorní hudbě. Nominoval jsem ji jako uměleckou garantku pro její nadšení pro hudbu, muzikalitu a skvělý hudební vkus. Toto ocenění je také uznáním za mimořádné úsilí, které věnuje ke zviditelnění českých autorů nejen u nás, ale i v zahraničí. Díky této pozici dostala příležitost prezentovat své mistrovství ve čtyřech různých polohách,“ uvádí Martin Prokeš, ředitel festivalu.

S klavírním zaměřením letošního festivalu konvenuje i recitál světově oceňovaného cembalisty Mahana Esfahaniho, který představí starší podobu klávesového umění v dílech Bacha a Buxtehudeho v Teplicích, či vystoupení souboru Janoska Ensemble s projektem zaměřeným na téma improvizace, v němž klavír hraje nemalou úlohu. Jitka Čechová navíc na festivalu představí i teprve třináctiletou klavíristku Kláru Gibišovou, která sbírá ocenění po celém světě, koncertuje již na předních pódiích a je velkým příslibem pro budoucnost.

Lucile Richardot, foto archiv umělkyně

Lípa Musica tradičně akcentuje i česko-německý dialog a představí řadu hostů německé provenience. Po loňském pro nemoc zrušeném vystoupení se vrátí pěvec a loutnista Joel Frederiksen se svým ceněným projektem Den se Suzanne, pocta Leonardu Cohenovi, který připravil ve spolupráci s Ensemble Phoenix Munich. Festivaloví návštěvníci se dále mohou těšit na exotický dialog západní a východní kultury inspirovaný Goethovým dílem Západovýchodní díván v podání souboru Anima Shirvani či duo, které tvoří klarinetista David Orlowsky spolu s loutnistou Davidem Bergmüllerem.

Lípa Musica vyvrcholí vystoupením legendy v oboru kontratenorového zpěvu Andrease Scholla, který na festival zavítá spolu s úspěšným souborem Czech Ensemble Baroque pod vedením Romana Válka. Dříve, než se tak stane, si však návštěvníci budou moci vychutnat vystoupení francouzské pěvkyně Lucile Richardot za doprovodu Collegia 1704 či koncerty českých interpretů. Na festival se vrací Collegium Marianum, houslista Josef Špaček, violoncellista Tomáš Jamník nebo komorní soubor Martinů Voices, který provede Pašije od Arvo Pärta. Populárnějším zpestřením programové řady bude v letošním roce projektem věnovaný tangu Misterio del Ángel, neboli Tajemství anděla v podání Escualo Quinteta a tanečního dua Tangonexion.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější