pátek, 28. duben 2023

Letním slavnostem staré hudby budou vládnout Múzy

Napsal(a) 

Hille Perl, foto archiv Hille Perlfoto: archiv

Festival Letní slavnosti staré hudby opět rozezní prázdninovou Prahu. Od 18. července do 8. srpna zve na výpravy za skvosty a tajemstvími dějin evropské hudby v podání předních interpretů mezinárodní i domácí scény. V souladu se svým podtitulem Musae je letošní ročník zasvěcen Múzám – ušlechtilým, krásným a vševědoucím bohyním múzických umění, dcerám řeckého boha Dia. Během sedmi festivalových večerů festival představí rozmanitost inspirací Múzami a v širším pojetí i řeckou mytologií v tvorbě evropských skladatelů 16. až 18. století.

V programu se soustředíme na pestrost a vzájemné ovlivňování různých ‚národních‘ škol a tradic, zejména v barokní hudbě, ale i rozličnost uměleckých forem vůbec. Můžeme se tak těšit na vskutku různorodou paletu umění v podání světových souborů staré hudby, které přijaly pozvání a ‚políbeni múzou‘ zavítají do Prahy předvést svůj um a polahodit uši i oči diváků,“ vysvětluje ředitelka festivalu Josefína Knoblochová. Múzy budou v programu festivalu oslavovány nejen hudbou, ale i tancem. Festivalové večery se budou konat v citlivě zvolených historických sálech pražských paláců, kostelů a klášterů, které jim dodají nezaměnitelnou atmosféru.

Delphine Galou, foto Giulia Papetti Delphine Galoufoto: Giulia Papetti

Festival zahájí německý vokální soubor Ensemble Polyharmonique, který se v Praze představí vůbec poprvé. Vokálně-instrumentální program bude prostřednictvím duchovních koncertů, motet a madrigalů konfrontovat italské vzory a jejich ohlasy v duchovní hudbě protestantského Německa zejména v průběhu 17. století. Vlámský soubor Hathor Consort s uměleckou vedoucí Rominou Lischkou doprovodí nizozemskou sopranistku Hannah Morrison v pozdně renesančních a raně barokních skladbách jihoevropské, především italské provenience. Trojice německých interpretů Christine Schornsheim, Hille Perl a Michael Freimuth provedou virtuózní skladby pro cembalo, violu da gamba a teorbu z per německých a francouzských mistrů 18. století, včetně cyklu Musikalischer Parnassus Johanna Caspara Ferdinanda Fischera.

Letní slavnosti staré hudby v letošním roce poprvé zavítají do Vzletu, vršovické kulturní křižovatky, v níž se odehraje baletní a pantomimické představení pro všechny generace – renesanční maškarní ples na polském dvoře královny Bony Sforzy. Toto rozverné představení, které je vhodné pro děti od 7 let, spojí polský taneční soubor Cracovia Danza Ballet a český instrumentální ansámbl Capella Ornamentata, aby daly společně nahlédnout do prostředí šlechtických zábav, které tvořily neodmyslitelnou součást politické reprezentace polského královského dvora v první polovině 16. století. Mladý španělský soubor Cantoría provede výběr z proslulých ensalád Matea Flechy st., které vyšly roku 1581 v Praze. Koncert tohoto souboru připomene, jak významným kulturním centrem byla Praha na konci 16. století. Italští interpreti Alessandro Tampieri (barokní housle) a Valeria Montanari (cembalo) pak zavedou posluchače na Apeninský poloostrov za virtuózními skladbami, do nichž jejich autoři zakomponovali mytologická témata. V Letním refektáři Strahovského kláštera se tak posluchači setkají s Psýché, Dídó, Múzou hudby Euterpé či bohem umění Apollónem.

Ensemble Polyharmonique, foto Christian Palm Ensemble Polyharmoniquefoto: Christian Palm

Rezidenční soubor festivalu Collegium Marianum přizval ke spolupráci na závěrečném koncertě 24. ročníku MHF Letní slavnosti staré hudby francouzskou altistku Delphine Galou. V programu sestaveném z árií a ouvertur z barokních oper Antonia Vivaldiho, Christopha Willibalda Glucka, Johanna Josepha Fuxe a Carla Heinricha Grauna ožije nesmrtelný příběh lásky Orfea k Eurydice a jejich dramatický osud. „Závěrečný koncert festivalu bude poctou bájnému pěvci Orfeovi, jehož umění se klaněli bohové, lidé, zvířata, přírodní živly i bytosti z podsvětí… Tento syn Múzy epického básnictví Kalliopé dostal do vínku okouzlující hlas a svým hudebním uměním dokázal uchvátit bytosti lidské i mytické. I proto jsme pro tuto příležitost pozvali francouzskou altistku Delphine Galou,“ uvádí umělecká vedoucí souboru a hlavní dramaturgyně festivalu Jana Semerádová.

Součástí festivalu jsou také mezinárodní mistrovské interpretační kurzy Akademie Versailles (plánované na říjen 2023) a červencové masterclass s předními německými interprety – Christine Schornsheim (cembalo), Hille Perl (viola da gamba) a Michaelem Freimuthem (teorba, loutna, barokní kytara).

Online rezervace a předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty začíná 26. dubna v 10 hodin. Koncerty se budou konat v sakrálních a světských historických prostorách hlavního města Prahy (Emauzský a Strahovský klášter, zámek Troja, kostel sv. Šimona a Judy, vršovická kulturní křižovatka Vzlet).

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.