Letní slavnosti staré hudby zvou na hudbu šlechtických dvorů

Prázdninovou Prahu opět zpestří festival Letní slavnosti staré hudby. Od 20. července do 5. srpna zve během sedmi večerů především na hudbu šlechtických dvorů – od středověku přes renesanci a baroko až po období rokoka. V podání předních zahraničních ansámblů a tuzemského souboru Collegium Marianum tak zazní například díla zkomponovaná pro španělské krále, dvory jeho francouzských kolegů Ludvíka XIV. a Ludvíka XV. nebo britskou princeznu Annu Hannoverskou. Vedle nejstaršího hudebního nástroje, tedy lidského hlasu, se objeví i mnohdy pozapomenuté hudební nástroje, jako jsou středověká loutna, fidula, irská harfa či vihuela da arco.

Podtitulem 22. ročníku festivalu je „Nobilitas“, koncerty tak budou sledovat urozenost, ušlechtilost, „nobilitu“ a její podoby v širokém slova smyslu, a také jak se měnila v průběhu času ve vazbě k evropské hudební kultuře. Koncerty se budou konat v sakrálních i světských historických prostorách hlavního města; v jednom případě festival navštíví zámeckou zahradu a nově se s festivalem návštěvníci podívají do nově zrekonstruovaného prostoru tzv. Šlechtovky ve Stromovce. Festivalový program zavítá na královské, místodržitelské, vévodské, papežské, dóžecí a další dvory kultivované a hudbymilovné vysoké aristokracie.

Festival otevře německý vokální soubor Calmus Ensemble, který přednese díla mistrů renesanční vokální polyfonie v čele s Orlandem di Lasso. Fidulu a středověkou loutnu rozezní italský ansámbl la fonte musica, zatímco belgičtí A nocte temporis skrze staré irské písně, balady a tance přiblíží zábavu dublinských šlechtických dvorů i podhradí. Hudbu zpoza Pyrenejí představí španělské soubory La Ritirata s violoncellistou Josetxuem Obregónem a Capella de Ministrers, v jejímž čele stojí gambista Carles Magraner.

Calmus Ensemble, foto C. Zandel

V programu nechybí ani rezidenční ansámbl festivalu Collegium Marianum. Ten spolu se septetem francouzských pěvců uzavře 22. ročník Letních slavností staré hudby novodobou světovou premiérou divertissementa Le Retour des dieux sur la terre Françoise Colina de Blamont, složeného pro francouzský královský dvůr.

Pokračujeme tak ve velmi úspěšné a plodné spolupráci s Centrem pro barokní hudbu ve Versailles. A právě tam, na „královské soirée“, přeneseme festivalové posluchače. Stane se tak prostřednictvím dvou kratších oper, které byly určeny ke koncertnímu provedení v královských komnatách. Vedle novodobé premiéry Blamontova díla zazní také Les Plaisirs de Versailles Marca-Antoina Charpentiera,“ uvádí umělecká vedoucí souboru a hlavní dramaturgyně festivalu Jana Semerádová, která společně s Erichem Traxlerem provede Chaconne pro princeznu v barokním sále Šlechtovky v pražské Stromovce.

Program festivalu doprovodí také mezinárodní mistrovské interpretační kurzy Akademie Versailles a interpretační semináře se členy souborů Calmus Ensemble a La Ritirata.

Sdílet článek: