čtvrtek, 11. duben 2019

Letní slavnosti staré hudby oslaví dvacetiny s tancem, vícesbory a Utopií

Napsal(a) 

Artur Zakirov (Les Cavatines), foto LSSH Artur Zakirov (Les Cavatines)foto: LSSH

Jubilejní dvacátý ročník Letních slavností staré hudby nabídne mezi 11. červencem a 6. srpnem osm večerů, jimiž oslaví nejen dvě desetiletí své existence, ale také šest staletí bohaté hudební historie, s níž dlouhodobě seznamují české publikum. Dramaturgie letošního ročníku nabídne hned několik podob hudebních festivit napříč historickými epochami, k nimž neodmyslitelně patří i tanec, který zpestří hned několik festivalových večerů.

Letní slavnosti slavnostně zahájí koncert 11. července s příhodným názvem Jubilate Deo, jenž bude patřit vícesborovým dílům benátských a saských chrámů. V kostele sv. Šimona a Judy se představí Musica Instrumenta z Drážďan a pražský vokální ansámbl Cappella Mariana s oslavnými díly 16. a 17. století z pera G. Gabrieliho, O. di Lassa, H. Schütze, A. Trombettiho či M. Praetoria.

Festivalový program dále nabídne mistrovské kusy pro violu da gamba a loutnu v podání virtuosů Vittoria Ghielmiho a Lucy Piancy nebo španělský temperament v hudbě čtyř staletí v interpretaci mezzosopranistky Anny Reinhold, katalánského kvarteta Exclamatio a argentinského kytaristy Quita Gata. 25. července přinese belgický vokální ansámbl Utopia mariánské nešpory od mistrů franko-vlámské renesanční polyfonie Giovanniho Pierluigiho da Palestriny, Josquina Despreze, Nicolase Gomberta či Cristóbala de Morales.

Na programu je také humorné taneční představení s hudbou J. S. Bacha Balet o kávě, v němž se představí polský taneční soubor Cracovia Danza a orchestr Collegium Marianum se sólisty Patricií Janečkovou a Jaromírem Noskem, nebo vystoupení italského harlekýna Enrica Bonavery v představení inspirovaném tradicí commedie dell’arte a dále ukázky renesančních tanců v podání tanečního souboru Chorea Historica ve Valdštejnské zahradě.

Balet o kávě, foto Ilja Van de Pavert Balet o kávěfoto: Ilja Van de Pavert

Velkolepým závěrem festivalových oslav pak bude 6. srpna v Rudolfinu večer s názvem Večer pro krále. Komponované hudebně-taneční představení láká na árie a taneční části z francouzských barokních oper, z nichž mnohé měl v oblibě hudbymilovný král Ludvík XV. V podání pěvců Katherine Watson a Reinouda Van Mechelena a dvojice tanečníků z francouzského souboru Les Cavatines, se za doprovodu orchestru Collegium Marianum rozvine příběh osudové lásky, podpořený stylizovanými barokními kostýmy i světelným designem.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.