Lednicko-valtický hudební festival letos propojí klasickou hudbu s lidovou tradicí

Přestože stojí lidová hudba ve zdánlivém kontrastu k vytříbené estetice hudby klasické, nacházejí v ní skladatelé již po několik staletí nedocenitelnou inspiraci,“ říká dramaturg a ředitel festivalu Jiří Partyka.

„V minulém roce jsme posluchačům připomněli hudební odkaz kapelníků, kteří po staletí působili ve službách Lichtenštejnů. Letos se vracíme ke kořenům se snahou objevit pro posluchače opět trochu jiné, leckdy opomíjené či zapomenuté souvislosti. Například lednický Minaret, jediný minaret na českém území a rovněž nejvyšší stavba tohoto druhu mimo islámské země, který byl postaven mezi léty 1797–1804, nás inspiroval dovézt na festival hudbu Orientu. Jižní Morava je také úzce propojena s židovskou tradicí. V letošním roce bychom rádi posluchačům připomněli rodinu Kuffnerů, jež se hospodářsky, kulturně i filantropicky nesmazatelně zapsala do historie města Břeclavi. Členové této rodiny byli mimo jiné velkými hudebními mecenáši a stojí u zrodu institucí jako Musikverein nebo Konzerthaus ve Vídni.“

Andrea Gonzales CaballeroČtrnáctidenní koncertní přehlídku zahájí 3. října slovenský Janoska Ensemble, jehož program se opírá o druhé album Revolution (vyšlo u Deutsche Grammophon v roce 2019). „Rádi bychom vnesli do klasické hudby revoluci. Snažíme se zrestaurovat řadu zapomenutých či ztracených děl klasického repertoáru a oživit jejich intepretaci prvky improvizace po vzoru hudebníků období baroka,“ říká kontrabasista souboru Julius Darvas. Témata jako láska, rodina, věčné putování a hledání svého osudu se zrcadlí v emotivních textech židovských písní, které zazní 4. října v podání Ostrava Klezmer Band. Ten kombinuje taneční (freylekhs) a vokální židovskou hudbu střední a východní Evropy (klezmer) s prvky jazzové a latinskoamerické hudby. Sólistkou koncertu bude sopranistka Johana Černohorská.

Na 10. října připravil festival pro své posluchače světovou premiéru skladby pro hlas a komorní orchestr s názvem Valašské sonety cimbalisty, hráče na zobcové flétny a známého českého folkloristy Jana Rokyty. Ve skladbě se propojí vokál Kláry Blažkové s hudbou EnsembleFLAIR a Janáčkova komorního orchestru. Vedle nových jmen se v programu objevují i známí hudebníci a soubory jako houslista Václav Hudeček, Janáčkův komorní orchestr, Lobkowicz Trio či Markéta Janoušková se svou formací FolkloreClassic. V závěru festivalu vystoupí v historických prostorách zámecké jízdárny skupina Čechomor s Moravskou filharmonií Olomouc. Pod taktovkou dirigenta, skladatele a aranžéra Jana Kučery zazní písně z populárního alba Proměny v kombinaci s novými tituly v úpravě Adama Sztaba.

Borusan QuartetFestival také poprvé nabídne koncerty v břeclavské synagoze, na zámku Wilfersdorf v Rakousku a v nově zrekonstruovaném Rybničním zámečku – klasicistní jednopatrové dominantě Prostředního rybníka v blízkosti Lednice. „Jde o sál s menší kapacitou, ale naprosto ideální pro komorní hudbu. Jsem rád, že právě v těchto prostorách stylově přivítáme 11. října Lobkowicz Trio,“ dodává ředitel. Lednicko-valtický hudební festival tradičně nezapomíná ani na nejmladší publikum. Letos se opět uskuteční ve Valticích, Mikulově, Lednici a Břeclavi čtyři edukační koncerty, tentokrát v režii Tria Českého rozhlasu. Budou určeny školám v rámci výuky a vstup pro děti i pedagogický doprovod je zdarma.

Jako součást festivalu proběhnou i doprovodné vzdělávací akce s doprovodným vstupem. Na 4. října je v Břeclavi připravena přednáška historičky Aleny Káňové o významné stopě břeclavské větve rodiny Kuffnerů a 7. října provede zahradní architekt Přemysl Krejčiřík zájemce lednickým Minaretem a promluví k nim na téma „Orientální motivy v lednickém parku“. Držitelé vstupenky na závěrečný koncert se mohou rovněž zúčastnit besedy s jihomoravským malířem a grafikem Antonínem Vojtkem 17. října v jízdárně valtického zámku. Kompletní festivalový program naleznete na webových stránkách.

Sdílet článek: