Kytarista a skladatel Jiří Jirmal koncertuje i ve svých 91 letech. Dostane cenu České hudební rady

V sobotu 26. listopadu 2016 bude při koncertu festivalu Kytara napříč žánry v Sukově síni v Rudolfínu předána cena českému kytaristovi, pedagogovi a skladateli Jiřímu Jirmalovi. Na koncertě vystoupí dnes již 91letý prof. Jiří Jirmal se svými hosty. Ocenění nevládní organizace České hudební rady získává za svoji celoživotní uměleckou a pedagogickou činnost.

Prof. Jiří Jirmal, vlastním jménem Jiří Novák (narozen 24. dubna 1925 v Praze) je předním českým kytaristou, pedagogem a skladatelem. Zejména svou dlouholetou pedagogickou prací na Pražské konzervatoři a svými učebnicemi ovlivnil generace svých následovníků. Inspiroval je nejen svojí schopnosti učit, ale také svou uměleckou činností, schopností improvizovat, pohybovat se “napříč žánry” klasické hudby, jazzu a taneční hudby, schopností spolupracovat s řadou umělců (od padesátých a šedesátých let s Orchestry Karla Vlacha, Karla Krautgarnera, s klarinetistou Ferinandem Havlíkem, kontrabasistou Antonín Gondolánem, německým kytaristou Signmundem Behrendem a dalšími). Koncertuje dodnes. V roce 2008 vydal autorské album Classical Guitar Jazz Performances.

Česká hudební rada je nevládní organizací, českou sekcí Mezinárodní hudební rady při UNESCO. Sdružuje přes 50 významných českých organizací a asociací v oblasti hudby v České republice (asociaci festivalů,  asociaci profesionálních i neprofesionálních orchestrů a sborů, asociaci uměleckých agentur, Společnost autorů a interpretů apod., ale i subjekty kolektivních správců práv, vzdělávání, vědy a média).  Náplň činnosti koresponduje s cíli UNESCO.

Oceňovány jsou osobnosti i organizace za dlouhodobou významnou činnost v oblasti hudební kultury od r. 1994. Ceny nejsou udělovány v předdefinovaných kategoriích, protože tvůrčí osobnosti i projekty často přesahují více oblastí. Smyslem je poděkovat a poutat pozornost nejen na hvězdné osobnosti a mediálně viditelné projekty, ale i na lidi pracující v zázemí fungování české kultury. Mezi oceněnými byli např. dirigenti Z. Košler, Sir Ch. Mackerras, J. Bělohlávek, J. Kout, operní režiséři D. Poutney, D. Radok, soubory Collegium Marianum, Orchestr Berg, ale také např. Spritiuál kvintet a další osobnosti i události. Jedná se o ocenění čestná, nicméně doprovázená darem díla některého z českých grafiků.

Sdílet článek: