Kulturu v srdci Prahy oživí záznamy čtyř koncertů z Pražské konzervatoře

8. ročník festivalu Kultura v srdci Prahy, který pořádá spolek Jednota pro zvelebení hudby v Čechách, proběhne formou záznamů čtyř koncertů z Koncertního sálu Pražské konzervatoře. Koncerty budou k zhlédnutí na webové stránce spolku Jednota pro zvelebení hudby v Čechách a na facebooku Harmonie. Trvale pak budou záznamy umístěny na nových stránkách Pražské konzervatoře.

Prvním koncertem bude Harfové soirée se studentkami Blankou Konvalinkovou, Kateřinou Valáškovou, Adélou Bilanovou a absolventkou Pražské konzervatoře Barborou Plachou. Ta zahraje jak na historickou harfu, tak i na harfu moderní, a to vlastní úpravu Slovanského tance někdejšího ředitele Pražské konzervatoře Antonína Dvořáka. Mladé harfistky si zase připravily průřez tvorbou od transkripce suity J. S. Bacha až po soudobé skladby Anemone Sylvie Bodorové či Pohádku tisíce a jedné noci pro dvě harfy Zdeňka Zahradníka. Koncert bude zveřejněn v úterý 29. 12. 2020.

Následovat bude Laureátský koncert s aktuálními vítězi soutěží – houslistkou Pavlou Tesařovou, vítězkou letošních soutěží v Miláně, New Yorku a Paříži, její sestrou hobojistkou Bohdanou Tesařovou, která vyhrála v Kalifornii, dále posledním vítězem mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga klavíristou Janem Čmejlou a konečně akordeonisty Martinem Kotem, aktuálním vítězem soutěže Danubio Talents, a Martinem Šulcem, který zvítězil v klání pěti televizí Virtuosos 4+ s Plácidem Domingem v čele poroty. Laureátský koncert bude poprvé zveřejněn v úterý 12. ledna 2021.

Jan Čmejla

Třetí v pořadí bude uveden záznam s talenty na bicí nástroje, které podpoří trio Vibrafonissimo. Uslyšíte mladé hráče na marimbu i vibrafon Ivana Sakharova, Vojtěcha Vencla a Petru Brynychovou, která si pro svůj výstup vybrala nelehkou úpravu Asturias Isaaca Albenize. Trio Vibrafonissimo zahraje část programu ze svého aktuálního alba Summit in Prague. Vibrafonista Radek Krampl, akordeonista Ladislav Horák a kontrabasista Vít Švec si vybrali jak autorské kompozice, tak i ve vlastní úpravě skladby legendárních autorů jako je Chick Corea, Astor Piazzolla či Richard Galliano. Koncert se poprvé začne vysílat v úterý 19. ledna 2021.

Konečně čtvrtým koncertem bude Hudební most Praha-New York. Dramaturgie odkazuje na již desetiletou spolupráci Pražské konzervatoře a New York University Steinhardt – institucí, které historicky spojuje jméno Antonína Dvořáka. Online video představí žáky smyčcových oborů – violoncellisty Josefa Matěje Švece, Davida Pěrušku, Adama Klánského, předního virtuosa a pedagoga Petra Nouzovského a houslistu Kristiana Mráčka, a to za klavírního doprovodu Jany Vychodilové. Zazní populární sestava čtyř violoncell ve skladbách Adagio Samuela Barbera i vtipném kvartetu Romana Haase, který zpracovává témata Antonína Dvořáka, Frederyka Chopina, Bély Bartóka i Slovenská národní hymna. Závěrečný koncert, který je pod záštitou Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze, bude k zhlédnutí poprvé v úterý 29. ledna 2021.

Sdílet článek: