Kühnův smíšený sbor vyhlašuje soutěž pro autory sborových skladeb

Kühnův smíšený sbor vyhlašuje soutěž zaměřenou na vznik nových sborových skladeb. Projekt nazvaný Platform for Singing, který zaštiťuje současný norský skladatel a emeritní profesor Norské hudební akademie Lasse Thoresen, získal podporu Fondů EHP a Norska. „Skladatelskou soutěží chceme podnítit obecný zájem o sborovou tvorbu u veřejnosti i u autorů a rozšířit tak sborový repertoár o kvalitní soudobé skladby. Těšíme se na nová díla, která budou zajímavá jak pro sbor, tak pro posluchače,” říká muzikoložka a sopranistka Eva Velická, iniciátorka projektu.

Soutěž bude vyhlášena během října, uzávěrkou pro odevzdání skladby je poslední dubnový den roku 2022. Vítězné skladby budou pak slavnostně vyhlášeny během podzimu příštího roku na koncertě Kühnova smíšeného sboru, který je plánován na Novoměstské radnici v Praze. „Zde budou díla provedena a nahrána. Skladby pak budou žít i dál, Kühnův smíšený sbor je zařadí na svůj repertoár a noty budou vydány i v tištěné podobě,” upřesňuje Eva Velická. V rámci projektu Platform for Singing pak sbor uskuteční i čtyři koncerty a řadu workshopů po České republice.

Autoři bez věkového omezení zašlou svou skladbu pro smíšený sbor a cappella do soutěže anonymně. Mezinárodní pětičlenná odborná porota ve složení Jaroslav Brych, Miloš Orson Štědroň, Jan Ryant Dřízal, Roman Z. Novák a předsedající Lasse Thoresen pak do srpna 2022 vybere vítěze. „Hlasové obsazení skladby se může pohybovat od klasického čtyřhlasu SATB – soprán, alt, tenor, bas – po jeho variace. Skladby mohou ve svých jednotlivých částech využívat různá obsazení, požadovaná délka je do 10 minut. Každý autor může zaslat do soutěže pouze jednu skladbu, jež nebyla dosud oceněna v žádné soutěži, ani veřejně publikována, a partitura musí být napsána čitelně v počítačovém notačním programu. Předkládá se pouze elektronicky,“ doplňuje Velická. Přihláška je ke stažení na webových stránkách sboru. Ceny pro vítěze jsou ve výši 20 000 korun (1. místo), 15 000 korun (2. místo) a 10 000 korun (3. místo).

Partnerem projektu je Norská hudební akademie z Osla, na níž během téměř padesáti let její existence studovalo mnoho uznávaných norských hudebníků. Kromě klasické hudby poskytuje špičkové vzdělání také v oborech lidové či církevní hudby a v posledních letech také významně v oblasti jazzu. Akademie je zároveň největším organizátorem koncertů v Oslu.

Sdílet článek: