Kühnův smíšený sbor otevře vlastní koncertní řadu premiérou

Kühnův smíšený sbor otevírá prvním koncertem v roce 2015 svoji vlastní koncertní řadu v Českém muzeu hudby. Pro návštěvníky koncertu 18. 2. 2015 připravil výběr skladatelů napříč staletími, od 19. až do 21. století. Ve světové premiéře zde zazní skladba současného skladatele Miloše Orsona Štědroně.

Koncert otevírá moteto Flos florum ze stejnojmenného cyklu mariánských chval od Jana Hanuše. Hanuš se v tomto díle představuje jako ctitel starých mistrů, obohacující ovšem jejich dědictví o naléhavost 20. století. Následující Tři lidové písně, op. 49, svou průzračností svého tvůrce až ukrývají. Přece je jím velký hudební reformátor minulého století Arnold Schönberg, který se ke konci svého života, kdy tento opus vznikal, vrátil zpět k tonalitě a k polyfonním kořenům evropské hudby. Další dílo únorového večera se vrací ještě dál, k hudbě lidové, jmenovitě moravské. Ve Dvou baladách, op. 19, začal Vítězslav Novák hovořit svým nezaměnitelným jazykem, ovšem jasně prozrazujícím fascinaci folklórem. Balady doprovází čtyřruční klavír.

Ve světové premiéře zazní hravý cyklus Tři kouzla pro smíšený sbor současného skladatele Miloše Orsona Štědroně (*1973) na surrealistické verše Ivana Blatného. Třeba i tyto: Když se dům po výbuchu mění v korálový útes/uhlí a cement tvrdne v iluminaci/Leklé ryby břichem nahoru/plují kolem růžového praporu/Čarodějnice na pometle/mhouří oči v tom prudké světle. Jejich zhudebnění za nimi svou uvolněností nezaostává.

Vokální večer zakončí noblesní láskyplný cyklus Liebeslieder, op. 52, Johannesa Brahmse. Noblesní, protože v rytmu valčíku, láskyplný, neboť něhyplná je poezie německého romantického básníka Georga Friedricha Daumera, jehož verše Brahms obdivoval.

Partnery ve skladbách Nováka a Brahmse se Kühnovu smíšenému sboru stanou dva excelentní klavíristé Stanislav Bogunia a Jaroslav Šaroun. Celý koncert diriguje hlavní sbormistr Kühnova smíšeného sboru Marek Vorlíček.

Sdílet článek: