Národní festival Smetanova Litomyšl, který bude ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany, uvede u příležitosti jubilea svého nejslavnějšího rodáka všechny jeho opery. Stane se tak poprvé v jednom ročníku v téměř osmdesátileté historii festivalu. Sedm představení přivezou operní domy z Prahy, Brna, Ostravy a Bratislavy, Libuši koncertně nastuduje Česká filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši, který je patronem projektu Smetana 200 a zároveň jedním z ambasadorů Roku české hudby 2024. Titulní role se debutově ujme sopranistka Kateřina Kněžíková, Přemyslem bude Adam Plachetka. Prodej vstupenkových balíčků na uvedená vystoupení byl zahájen dnes na webových stránkách festivalu. Celý program, čítající čtyři desítky titulů, představí Smetanova Litomyšl v únoru příštího roku.
Spolu se Smetanovými operami byl odtajněn i další z dramaturgických vrcholů 66. ročníku Smetanovy Litomyšle, jímž je galakoncert britsko-italského tenoristy Freddieho De Tommaso, který je považován za následovníka Luciana Pavarottiho a posluchačům v České republice se představí vůbec poprvé. Na programu jsou árie a dueta se sopranistkou Anastasií Bartoli z oper Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, Francesca Cilei, Georgese Bizeta a slavné italské písně.
„Koncertní provedení Smetanovy opery Libuše je hlavním a nejslavnostnějším bodem připomínky dvoustého výročí narození zakladatele české klasické hudby na festivalu, který nese jeho jméno,“ říká Vojtěch Stříteský, dlouholetý umělecký ředitel festivalu Smetanova Litomyšl a nejdůležitější tvůrce festivalové dramaturgie ke smetanovskému jubileu.
Vedle Libuše v interpretaci prvního českého orchestru si ovšem pozornost zaslouží i další Smetanovy opery. Dalibora, drama o touze po pomstě, milostné vášni i politických intrikách, nastuduje Janáčkova opera Národního divadla Brno v koprodukci s Velšskou národní operou pod taktovkou dirigenta Tomáše Hanuse a za vedení světoznámého britského režiséra Davida Pountneye, který patří k velkým ctitelům a propagátorům české opery. Brněnský soubor přiveze i Prodanou nevěstu v nové scénické úpravě režiséra Ondřeje Havelky, jenž stojí i za novou inscenací předposlední Smetanovy opery Tajemství. Tu uvede operní soubor pražského Národního divadla. Nové nastudování Hubičky provede Opera Národního divadla Bratislava, která tímto titulem zahájila svou činnost v roce 1920. Dvě vdovy, Braniboři v Čechách a Čertova stěna zazní v podání ostravského Národního divadla moravskoslezského, které v příštím roce poprvé po čtyřiceti letech dvakrát uvede celý komplet osmi Smetanových oper.
Z důvodu pokračující rekonstrukce Státního zámku Litomyšl se i v příštím roce budou muset hlavní festivalové pořady přemístit ze zámeckého nádvoří do Festivalové haly s kapacitou téměř 1300 diváků. Ve Festivalovou halu se po vybavení jevištěm a zvýšeným hledištěm promění multifunkční hala architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky, jež získala nominaci na cenu Evropské unie za současnou architekturu Mies van der Rohe Pavilion Award za rok 2007 a kterou na letošním ročníku festivalu ocenili také posluchači. Akustika haly je totiž nezvykle decentní a velmi dobře vyhovuje i klasické hudbě.