Jubilejní Concentus Moraviae nabídne českou hudební reprezentaci

Pětadvacet koncertů v podání předních českých interpretů nabízí letos pětadvacetiletý festival Concentus Moraviae. Zámecké sály, baziliky, kostely i moderní kulturní sály budou od 11. září do 29. října hostit umělce, kteří vinou pandemických opatření nevycestovali do zahraničí. Slovy organizátorů by takovýto program v běžném koncertním provozu nebylo možné v ČR uskutečnit – významné tuzemské komorní ansámbly, orchestry a sólisté by vystupovali na světových scénách. Nyní je svým posluchačům nabídne jubilující festival v jednom ročníku jako dárek k 25 letům své existence.

S velkou radostí jsem přijala pozvání ředitele festivalu Davida Dittricha k tvorbě dramaturgie mimořádného podzimního ročníku. Omezení pohybu jsme se rozhodli použít pro dobro věci: přichystali jsme český festival s českými umělci,“ uvádí cembalistka, varhanice a pedagožka prof. Barbara Maria Willi, neúnavná hybatelka nejen brněnského hudebního dění. S festivalem spolupracuje pravidelně a svou letošní dramaturgii nazvala symbolicky Domov můj. „Je co slavit – máme opravdu bohatou scénu staré hudby a rozsáhlý výzkum českého repertoáru; je s kým slavit, protože disponujeme neobyčejně hustou strukturou mimořádně kvalitních specialistů a profesionálních orchestrů hrajících na historické nástroje, máme excelentní sólisty i komorní soubory; za třetí pak nastal jeden výjimečný hudební moment, který mne přivedl k názvu letošní dramaturgie: byla jím nejstarší nahrávka české hymny z roku 1901. Stala se mi tím, co Francouzi nazývají coup de cœur – osudovou láskou. A název festivalu Domov můj byl na světě!“

Na otázku Kde domov můj? budou tedy svými koncerty odpovídat čeští umělci, kteří si vydobyli mezinárodní renomé. Patronka festivalu Magdalena Kožená vystoupí na slavnostním závěrečném koncertu. Ikona historického zpěvu Hana Blažíková přijala nabídku stát se rezidenční umělkyní festivalu a podílí se na pěti koncertech. Sopranistka Martina Janková připravila program s barokním orchestrem Musica Florea. Mezi další důležitá jména patří Markéta Cukrová, Kateřina Kněžíková, Irena Troupová či Beata Hlavenková.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=QmGrxA9zO68[/spvideo]

Festival zahájí Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 Václava Lukse provedením Händelova velkolepého oratoria Mesiáš. Následovat budou koncerty souborů Ensemble Inégal, Collegium Marianum, Cappella Mariana, Tiburtina Ensemble, Czech Ensemble Baroque & Choir, Schola Gregoriana Pragensis aj. Žesťový soubor Moravia Brass Band nabídne originální moderní pojetí historické česko-moravské hudby. Petr Fiala se v čele Českého filharmonického sboru Brno představí nejen jako dirigent, ale také jako skladatel, což je ve staré hudbě velmi typickým jevem. Festival dále přivítá virtuózní sólisty (flétnisté Michaela Ambrosi a Jan Ostrý, harfenistka Kateřina Ghannudi, cembalistka Monika Knoblochová, cellista Libor Mašek, loutnista Jan Krejča aj.) i nastupující generaci umělců, kteří přinášejí nejen ceny z mezinárodních soutěží (Jiří Havrlant z Rumunska, Michaela Koudelková z Izraele), ale především do hudby vnášejí svěží a energický náboj. Všichni pozvaní umělci obdrželi výzvu, aby se zamysleli nad tím, co pro ně sousloví „domov můj“ hudebně představuje.

Moravia Brass Band, foto MBB

Aktuální krize prokázala, jak zranitelná je sféra nejen klasické hudby. Proto vznikla na jaře společná iniciativa tří festivalů s názvem Spojeni hudbou, jejímž cílem je podpořit českou kulturu a tuzemské umělce. MHF Lípa Musica, Svatováclavský hudební festival a Concentus Moraviae vytvořili společnou koncertní řadu, která se prolne všemi festivaly, nabídne českým umělcům možnost uskutečnit na podzim letošního roku malé české festivalové turné a publiku jednotlivých akcí setkat se s předními českými interprety a dramaturgicky výjimečnými projekty v několika regionech České republiky.

Sdílet článek: