Johannes Brahms, César Franck a přívětivější tvář současné hudby. Nová koncertní sezona PKF — Prague Philharmonia nabídne kombinaci klasického, romantického a současného repertoáru včetně světových premiér

Orchestr PKF — Prague Philharmonia odehraje v nadcházející 29. koncertní sezoně přes 35 koncertů v pěti abonentních řadách. Ústřední postavou dramaturgie nadcházející sezony v čele s devíti koncerty Orchestrálního cyklu A bude Johannes Brahms. Dílo tohoto skladatele doplní osobnosti, které byly jeho inspiračními zdroji – či naopak které sám ovlivnil, zejména Mozart, Beethoven nebo Mendelssohn. Ve čtyřech koncertech povede orchestr jeho šéfdirigent a hudební ředitel Emmanuel Villaume, taktovku však převezme i francouzský dirigent Marc Minkowski nebo venezuelský rodák a šéfdirigent Royal Liverpool Philharmonic Orchestra Domingo Hindoyan.

Zahajovací koncert 7. září 2022 ve Dvořákově síni Rudolfina bude patřit sólistce Metropolitní opery v New Yorku Ailyn Pérez pod taktovkou hudebního ředitele a šéfdirigenta Emmanuela Villauma. „Nemohu uvěřit, že půjde již o osmou sezonu v čele tohoto výjimečného orchestru. Obzvláště mě těší, že tuto impozantní sezonu zahájíme s hvězdnou sopranistkou Ailyn Pérez koncertem zaměřeným na téma „orientalismu“ od Mozarta po Masseneta. Je pro mě velkou ctí růst jako umělec i jako člověk obklopený Vámi všemi – hudebníky na pódiu i posluchači v sále,“ uvedl šéfdirigent Emmanuel Villaume. Další koncerty Orchestrálního cyklu A nabídnou vedle hudby Johanessa Brahmse také tvorbu skladatelů, které přímo či nepřímo ovlivnil, se zvláštním důrazem na české země – zazní tak Antonín Dvořák, Bohuslav Martinů či Viktor Kalabis. Stejně tak je ale na programu také například Robert Schumann či Carl Reinecke.

Garrick Ohlsson, foto Dario Acosta

Mezi dalšími významnými hosty se na dubnovém koncertu představí držitel Grammy, klavírista Garrick Ohlsson, mezzosopranistka Olesya Petrova a k orchestru se po čtyřech letech vrací klavírista Simon Trpčeski. Komorní cyklus, jehož dramaturgyní je Martina Sermain, nabídne deset koncertů na téma „dvojice“ v barokním refektáři Profesního domu MFF UK, během nichž vystoupí Zemlinského kvarteto, Fama Quartet či Lobkowicz trioJanem Fišerem a nadějným mladým klavíristou Janem Čmejlou. Lobkowicz abonmá v čele s ředitelkou řady Danou Syrovou chystá už po šesté čtyři donátorské večery v prostředí Lobkowiczkého paláce s hudbou i sérií přednášek na téma setkání s uměním. Cyklus soudobé hudby s podtitulem „Cyklus S-světový“ s dramaturgyní Hanou Dohnálkovou nabízí sérii šesti koncertů, v nichž chce současnou hudbu přívětivým způsobem přiblížit i posluchačům, pro které zní spojení „soudobá hudba“ jako něco nepřístupného. Zazní programy zaměřené na severskou hudbu (Pēteris Vasks, Arvo Pärt, Kaija Saariaho), životní jubilea Marka Kopelenta a Petra Kotíka či hudba rakouské skladatelky Olgy Neuwirth.

Na prosincovém koncertu, jehož dramaturgie je poskládána z děl českých skladatelů, se v Koncertu pro violoncello a orchestr č. 2 Bohuslava Martinů představí koncertní mistr PKF — Prague Philharmonia Lukáš Pospíšil. Na lednovém koncertu pak orchestr připomeneme sté výročí narození Viktora Kalabise uvedením jeho skladby Symfonické variace pro velký orchestr op. 24.

Marián Lejava

Chybět nebudou ani koncerty pro děti v Rudolfinu, tentokrát se zcela novou dramaturgií pod autorským vedením Jiřího Adámka, který za své inscenace pro děti v minulosti obdržel řadu ocenění jak v České republice, tak v zahraničí. Namísto doprovázejících herců chce Adámek na pódiu uvést v prvé řadě samotný orchestr, jeho sekce i jednotlivé sólové hráče. Průvodci programů pro děti budou Daniel Šváb a Magdaléna Borová. Kromě abonentních koncertů chystá PKF — Prague Philharmonia i edukační koncerty pro děti od 4 do 8 let, které nabízí v komornější atmosféře KD Ládví na Praze 8. V rámci Dětského klubu Notička pro děti orchestr připravil pět víkendových setkání, během kterých budou moct i ti nejmenší poznávat krásu různých kultur.

V programu nové sezony je i náhradní termín zrušeného koncertu slovenského dirigenta a skladatele Mariána Lejavy z roku 2021. Spolu se slovenským houslistou Milanem Paľou zahrají 22. listopadu 2022 v Experimentálním prostoru NoD recitál složený ze skladeb Mariána Lejavy, z nichž dvě zazní ve světové a jedna v české premiéře. Dalším mimořádným programem bude benefiční koncert a zároveň světová premiéra hudební suity Labyrint světa a ráj srdce inspirovaný dílem Jana Amose Komenského. Orchestr PKF — Prague Philharmonia jej společně s autorem Tomášem Kačem uvede 28. června 2023 v pražském Rudolfinu.

8. července 2022 zahájí Orchestr PKF — Prague Philharmonia v Rudolfinu předsednictví ČR v Radě EU pod taktovkou dirigenta Jana Kučery se sólistou Tomášem Kačem, jehož autorská skladba Silnější než včera připravená speciálně pro české předsednictví, zde bude uvedena ve světové premiéře. Orchestr v rámci předsednictví vystoupí v září tohoto roku i v Bruselu, kde se k orchestru připojí klavírista Lukáš Vondráček.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější