
22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabídne ve dnech 2. a 3. listopadu definitivní tečku za svým letošním programem. V České Lípě se již po deváté uskuteční tradiční epilog s názvem Má to smysl!, na němž festival spolupracuje se Základní uměleckou školou Česká Lípa. Ten nabídne letos nejen celodenní workshop a koncertním vystoupení vybraných žáků ZUŠ pro veřejnost, ale navíc i sólový recitál mladé talentované klavíristky Kláry Gibišové ve čtvrtek 2. listopadu. Uměleckou osobností, se kterou se mladé talenty našeho regionu budou tentokrát moci setkat a spolupracovat, bude letošní umělecká garantka Lípy Musicy, klavíristka Jitka Čechová.
Po celodenním workshopu bude ve čtvrtek 3. listopadu finálním vyvrcholením 22. festivalového ročníku oblíbený společný koncert, který od 19 hodin proběhne v českolipském Jiráskově divadle. Na něm vystoupí nejen klavírní talenty českolipské ZUŠ, ale i řada dalších nadaných instrumentalistů, komorních souborů a chybět nebude ani Komorní symfonický orchestr nebo populární Jazzová farma. Vstupenky na oba koncerty jsou k dispozici ve festivalovém předprodeji.

Kláru Gibišovou přivedly k hudbě starší sestry, které hrály na příčnou flétnu a klarinet. Už v necelých třech letech je doprovázela na klavír a sama začala hrát dětské písničky a koledy. Následně se jí ujala paní profesorka Taťána Vejvodová. K jedné hodině týdně postupně přidávala další a další soukromé lekce a výuku směřovala k prvním koncertům a soutěžím. Výsledky se brzy dostavily. Klárka mimo jiné získala první místa v soutěžích Prague Junior Note v ročnících 2015, 2016, 2017, 2018 (a v letech 2019 a 2023 se navíc stala absolutní vítězkou soutěže), Mladí pianisté na klavíru Steinway v letech 2015, 2016, 2017 a 2018, 2019 a 2021, Beethovenovy Teplice 2016, Karlovarská růžička v ročnících 2016 a 2017, Amadeus 2017 a Virtuosi per musica di pianoforte v roce 2017. Zúčastnila se Ústředního kola klavírní soutěže ZUŠ v roce 2017. Stala se také finalistkou soutěže pro talentované děti Zlatý oříšek 2017. Následovaly úspěchy na mezinárodních soutěžích. Například v roce 2019 se v Římě-Frascati stala absolutní vítězkou Concorso Pianistico Internazionale „Mozart“, v roce 2020 získala zlatou medaili na Manhattan International Music Competition ve slavné newyorské Carnegie Hall, v roce 2021 2. cenu na Elevato Piano Competition v Bernu a v roce 2022 1. cenu na mezinárodní klavírní soutěži „Merci, Maestro!“ v Bruselu. Letos již stihla vyhrát v italské soutěži Orbetello piano či Grand Prize v kanadském Torontu. Na svém kontě má vystoupení například na benefičním Koncertu pro svatovítské varhany v listopadu 2018, dále se Severočeskou filharmonií Teplice a na hudebním festivalu Mladá Praha s orchestrem Praga Camerata. V roce 2019 veřejně koncertovala např. na slavnostním udílení Cen klasické hudby za rok 2018 v Obecním domě v Praze, na Chopinově festivalu v Mariánských lázních, na festivalu Zlatá Pecka nebo na zahajovacím koncertu mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Vloni vystoupila mj. na Pražském jaru v rámci Salonu ZUŠ, na festivalu Smetanova Litomyšl, na Mezinárodním festivalu Dvořákova Praha, s Filharmonií Hradec Králové, ale také v Norsku a v Belgii.
Letos mj. vystoupila před vyprodaným sálem Národního divadla v Praze a na koncertě ke stým narozeninám Českého rozhlasu, ve vídeňském kostele Karlskirche a opět v Norsku a v Torontu. Klára Gibišová je zařazena do stipendijního programu Akademie MenART, kde již potřetí rozvíjí v ročním stipendijním programu své nadání pod vedením klavírního virtuosa a hudebního pedagoga Ivo Kahánka. V roce 2022 se stala nejmladší členkou volného sdružení umělců Petrof Art Family. Na svém recitálu na Lípě Musice uvede díla Bacha, Beethovena, Schumanna, Chopina, Smetany či Dvořáka.
V rámci projektu Má to smysl klavíristka Jitka Čechová představí řadu klavírních talentů českolipské ZUŠ a současně bude spolupracovat i s místními tělesy – Komorním symfonickým orchestrem nebo populární Jazzovou farmou. Jitka Čechová uvede za doprovodu orchestru ZUŠ Rachmaninovy Variace na Paganiniho téma a s Jazzovou farmou zahraje například aranži Letu čmeláka Rimského Korsakova. Specialitou bude uvedení Smetanova Ronda C dur pro dva klavíry, které pod vedením Jitky Čechové nastudovali žáci ZUŠ – Michaela Červenková, Eliška Prášilová, Vojtěch Bogar a Simeon Goda. Dále se z klavíristů představí sestry Ema a Justýna Šmatovy nebo Helena Zlámalová.
Mimo ústřední klavírní linku, která rezonuje s celkovým zaměřením letošní dramaturgie Lípy Musicy, se v rámci večera Má to smysl! mohou návštěvníci těšit i na vystoupení klasických kytaristů, houslistů či hráčů na dechové nástroje či zpěváků, např. Konstantin Pergler, Johana Švejnohová, Klára Kirschnerová, Kristýna Žvachtová, Kristina Opálková, Anna Skočovská, Blanka Králová nebo Patrik Severa. V programu zazní díla Bedřicha Smetany, Petra Iljiče Čajkovského, Modesta Petroviče Musorgského, Camilla Saint-Saënse, ale i soudobých autorů. Závěr koncertu bude tradičně patřit šlágrům v podání Jazzové farmy, s nimiž se představí i Jitka Čechová.
Akce změřená na podporu mladých talentů rozvíjejících své hudební nadání na českolipské ZUŠ nabízí žákům nejen společného vystoupení s renomovaným umělcem na jednom koncertním pódiu při veřejném vystoupení, ale také možnost účastnit se mistrovských kurzů a získat tak cenné rady a inspiraci od renomované umělecké osobnosti.