úterý, 27. červenec 2021

Jihočeský jazzový festival opět mezinárodní. Vystoupí Erik Truffaz, Beata Hlavenková a Jazz Dock Orchestra

Napsal(a) 

Erik Truffaz, foto AFP Erik Truffazfoto: AFP

11. ročník Jihočeského jazzového festivalu přinese do krajské metropole opět pestrou paletu jazzové hudby v mezinárodním obsazení. Jazzová hudba rozehraje nejstarší část Budějovic a poprvé se představí také na vzdušné scéně Stezky korunami stromů v Lipně.

Hlavní tváří festivalu je francouzský trumpetista a jazzový experimentátor Erik Truffaz. Ten se na podium festivalu vrací přesně po deseti letech s novým albem Lune rouge a také zbrusu novým zvukem. Tradiční hlavní open air scéna na Piaristickém náměstí představí opět jazz v celé jeho šíři a barevnosti.

Pátek 6. srpna odstartuje funky jazz místních bezNOT, na které naváže mezinárodní Altar Quintet s vlastními kompozicemi reflektujícími současnou podobu jazzu. Základem tohoto kvintetu jsou hudebníci Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek, kteří stojí v ohnisku současného slovenského jazzu. Zmiňovaný E. Truffaz páteční večer zakončí.

Sobota nabídne autorskou hudbu Beaty Hlavenkové a Kapely snů. Beata je držitelkou cen Anděl a autorkou hudby k očekávanému filmu Zátopek. Její repertoár je složený ze zpívaných kompozic. Na jazzovém festivalu nemůže chybět big band, proto letos přijal pozvání na hlavní scénu moderní big band Jazz Dock Orchestra, který za sebou má tři roky úspěšného fungování s vlastním originálním repertoárem a skladbami světových autorů. Sobotní program zakončí tanečním setem neoswingová kapela z Vídně Marina & The Kats.

Altar Quintet, foto Patrick Španko Altar Quintetfoto: Patrick Španko

Festival doplňují doprovodné koncerty realizované ve spolupráci se spolkem Umění ve městě. Na nábřeží u Železné Panny latin jazz se saxofonistou Štěpánem Markovičem a Mirkem Surkou (3. 8.), na náměstíčku u Rabenštejnské věže pocta zemřelému pianistovi Chicku Coreovi od kvartetu Daniela Bulatkina (4. 8.). Důležitým jménem doprovodného programu je houslový virtuóz Ivan Herák, který má ve svém portfoliu spolupráce s Jaroslavem Svěceným, Václavem Hudečkem, Ivou Bittovou, Jihočeskou filharmonií, Idou Kelarovou a dalšími hudebními osobnostmi. 5. srpna spolu s ním u Rabenštejnské věže vystoupí profesionální gypsy band. (5. 8.)

Doprovodné akce pokračují i po skončení hlavního víkendu. V neděli 8. 8. na Hluboké vystoupí kapela Bobesh se smooth jazzovým repertoárem. Jazz na netradičním místě bude k poslechu na Stezce korunami stromů v Lipně n. Vltavou, kde ve 24 metrech výšky zazní šansony Chantal Poullain (10. 8.).

Letním festivalem ale živá jazzová hudba na jihu rozhodně nekončí. Organizátoři festivalu připravili sérii koncertů v krásném rokokovém sále hotelu Rezidence v Nových Hradech. Klubovou sezónu odstartuje držitel několika cen Grammy Randy Brecker a AMC Trio (9. 9.), sextet britského saxofonisty Andyho Shofielda (23. 9.), virtuózní kytarista Shahab Tolouie původem z Íránu (7. 10.), nepřehlédnutelný Laco Deczi (11. 11.) a řada dalších.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.