Jan Mráček s rozhlasovými symfoniky odehraje Čajkovského houslový koncert

Čajkovského houslový koncert D dur bude vrcholem pondělního živě vysílaného koncertu SOČR ze Studia 1 Českého rozhlasu. Jan Mráček se s tímto dílem po čase vrací k rozhlasovým symfonikům, kteří vystoupí pod taktovkou dirigenta Roberta Jindry. I další program slibuje díla romantická – Sibeliův Valse triste a Faurého suitu z hudby ke hře Pelléas a Melisanda. Přímý přenos koncertu vysílá v pondělí 22. února od 20 hodin ČRo Vltava, záznam o dva dny později ČRo D dur. Videopřenos bude možné sledovat na facebookovém profilu SOČR nebo na webových stránkách orchestru.

Populární miniatura Jeana Sibelia Valse triste (1903) je spjata s hudbou k divadelní hře Kuolema neboli Smrt, jejímž autorem byl skladatelův švagr Arvid Järnefelt, a na jejíž podobě se významně podepsal Sibeliův obdiv k vídeňskému valčíku i Johannu Straussovi.

Když vlámský dramatik, básník, představitel symbolismu a nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1911 Maurice Maeterlinck sepsal pohádkový mýtus o osudovém poutu Pelléase a Melisandy, nejspíš ho ani nenapadlo, jak mocný impuls tím vnese do hudebního světa. Scénickou hudbu ke hře vytvořil Jean Sibelius, přelomovou operu Claude Debussy, symfonickou báseň Arnold Schönberg. Jako vůbec první skladatel se ovšem tímto dramatem zabýval Gabriel Fauré. Z hudby ke hře vytvořil s odstupem času čtyřvětou suitu, jejíž součástí je i slavná siciliana.

Finále večera je zadáno pro houslistu Jana Mráčka, kterého k SOČRu poutá dlouholetý a blízký vztah, s orchestrem prakticky „vyrůstal“, uvážíme-li, že jeho maminka je jednou z opor skupiny primů. Již v roce 2011 se stal vůbec nejmladším sólistou, který kdy se SOČRem vystoupil. Od té doby se vrací pravidelně a tentokrát společně provedou virtuózní Čajkovského Koncert D dur z roku 1878.

Sdílet článek: