Jan Lisiecki s Pražskými symfoniky vzdají hold Varšavě

Pražští symfonikové připravili koncerty věnované Varšavě. Pod taktovkou polského dirigenta Krzysztofa Urbańského vystoupí mladý polsko-kanadský klavírní génius Jan Lisiecki. Zahraje Chopinův Klavírní koncert č. 1. Dále na programu zazní Malá suita Witolda Lutosłavského a Brahmsova Symfonie č. 2. Koncerty se uskuteční 8. a 9. března 2023 v 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu.

V návaznosti na předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, které se otisklo do celé 88. koncertní sezóny, vytvořili Pražští symfonikové program, který spojuje polské hlavní město Varšava. Ne náhodou tak bude hlavním protagonistou večera mladý klavírní virtuóz Jan Lisiecki, který již ve svých dvaceti sedmi letech vykazuje technickou znalost nástroje převyšující jeho věk. Kanadsko-polský hudebník vystoupí v Klavírním koncertu Fryderyka Chopina, na jehož tvorbu se dlouhodobě zaměřuje. Koncert je postaven na výrazné převaze klavírního partu. Jeho orchestrální složka je doprovodná a jejím účelem je harmonicky a koloristicky podpořit sólový part a ponechat jinak volnost jeho plnému uplatnění.

Druhým polským autorem, který na programu zazní, bude Witold Lutosławski a jeho Malá suita, která byla původně napsaná pro varšavský rozhlasový orchestr. Je inspirována lidovými písněmi z pomezí pohoří Karpat a opatřena neobvyklými harmoniemi. Večer uzavře Symfonie č. 2 Johannesa Brahmse. Symfonie, která nese podtitul „Pastorální“, patří ke třem stěžejním dílům, jimiž se Brahms etabloval jako výrazná osobnost vídeňského hudebního života.

Krzysztof Urbański, foto Marco Borggreve

Taktovky se ujme specialista na uvádění polské hudby ve světě Krzysztof Urbański, který vystupuje pravidelně s nejvýznamnějšími světovými orchestry. Několik let byl hudební ředitel Indianapolis Symphony Orchestra, od roku 2022 je hlavním hostujícím dirigentem Orchestra della Svizzera Italiana.

Původně za dramaturgií tohoto koncertu stála touha pozvat Krzysztofa Urbańského, se kterým FOK již kdysi spolupracoval. Má k Praze velmi blízký vztah, mimo jiné vyhrál dirigentskou soutěž Pražského jara. Pod vlivem předsednictví Česka v Radě EU jsme se rozhodli, že program musí být polský. A od toho vedla cesta k Urbańského kolegovi Janu Lisieckému, s kterým nahrál Chopinovy Klavírní koncerty a jezdí i společné turné. Oběma se představa přinést kus Polska do Prahy nesmírně líbila a koncert byl na světě. Jan Lisecki je obrovský talent, srovnal bych jeho význam s Rafałem Blechaczem, kterého jsme přivítali v minulé sezóně,“ říká dramaturg FOK Martin Rudovský.

Sdílet článek: