Jakub Hrůša získá Cenu Antonína Dvořáka

Letošním laureátem ocenění, které od roku 2009 uděluje Akademie klasické hudby, se stane dirigent Jakub Hrůša. „Jedním z důvodů rozhodnutí akademiků byl i fenomenální úspěch nahrávky Dvořák & Martinů: Klavírní koncerty, která letos získala v kategorii koncertní nahrávka prestižní cenu britského časopisu BBC Music Magazine,“ řekl intendant Akademie klasické hudby a předseda Rady akademiků Jan Simon.

Rozhodujícím argumentem byly ale podle Simona dlouholeté mezinárodní úspěchy Jakuba Hrůši, jeho hostování u Newyorské, Vídeňské i Berlínské filharmonie, Hrůšovy zásluhy o rozvoj odkazu Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Leoše Janáčka nebo Bohuslava Martinů. „Jedním z příkladů jeho úsilí o prosazování méně frekventovaných českých autorů v zahraničí je například i zařazení díla Miloslava Kabeláče do programu koncertu s Berlínskými filharmoniky. A vrátíme-li se v tomto výčtu Hrůšových zásluh o globální povědomí o české hudbě k interpretaci Sukova díla, pak aktuální nahrávací projekt jeho kompletní orchestrální tvorby je jedním z těch zásadních uměleckých počinů, který akademiky ovlivnil při volbě Jakuba Hrůši jako nového držitele Ceny Antonína Dvořáka,“ dodal Jan Simon.

Jakub Hrůša se udělením Ceny Antonína Dvořáka zařadil vedle houslisty Josefa Suka, klavíristy Ivana Moravce nebo choreografa Jiřího Kyliána. V posledních letech získala cenu Česká filharmonie (2018) a sopranistka Gabriela Beňačková (2019). „Jsem moc rád, že Rada akademiků se při letošním udělování ceny rozhodla pro osobnost, která svými aktuálními počiny šíří slávu české hudby po světě. Svým rozhodnutím tak Rada naplnila jednu z dalších obsahových podstat laureátství, tedy, že Cena Antonína Dvořáka je udělována nejen za celoživotní úsilí, ale i za konkrétní projekty a počiny, které zviditelňují dvořákovský odkaz a výpovědní sílu české hudby v širším autorském kontextu hudbymilovné veřejnosti po celém světě,“ uvedl ředitel Akademie klasické hudby Robert Kolář.

Sdílet článek: