Jakub Hrůša je nominován na hudební ceny ICMA ve třech kategoriích

Šéfredaktoři světových hudebních časopisů a zástupci mezinárodních kulturních institucí vybrali z letošních nahrávek pro nominace v kategorii Symfonická hudba, Opera video a Concerto pro ceny ICMA i tři nahrávky, které vznikly ve spolupráci Jakuba Hrůši a Bamberských symfoniků a Vídeňských filharmoniků. Vítězové letošního ročníku budou oznámeni 18. ledna 2024.

Nominovány byly dvě nahrávky Bamberských symfoniků: v kategorii Concerto rapsodie Schelomo Ernesta Blocha s violoncellistou Ulrichem Wittelerem, která byla nahrána u společnosti Genuin, a dále v kategorii Symfonická hudba album Liebestod s hudbou Richarda Wagnera, Richarda Strausse a Gustava Mahlera u společnosti Accentus Music. V Kategorii Operní video je nominován záznam produkce Janáčkovy Káti Kabanové ze Salcburského festivalu v provedení Vídeňských filharmoniků v režii Barie KoskyhoCorinne Winters v titulní roli.

Pro Jakuba Hrůšu, který právě tráví čas v Chicagu, kde hudebně řídí produkci Její pastorkyněJenůfy Leoše Janáčka, je to opět velmi úspěšný ročník a sklizeň nominací. „Jsem poctěn, že se nominaci ICMA těší takto náročné, netuctové dramaturgické počiny,“ uvedl dirigent. „Hudba Wagnera, Mahlera a Strausse je samozřejmě známá, ale kombinace děl na našem cédéčku velmi neotřelá. Z Šeloma mám radost proto, že jde o projekt, jehož sólistou je tehdejší lídr naší bamberské violoncellové skupiny Ulrich Witteler, jehož umění patří do světové špičky. A Káťa s Vídeňáky ze Salcburku? Absolutní divadelní highlight. Jsem šťastný, že jeho kvality rezonují i na DVD!“

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=HXAXQqDgSgk[/spvideo]

Loni byl Jakub Hrůša také nominován se třemi nahrávkami, a nakonec vyhrál cenu ICMA v kategorii Symfonická hudba za CD, které obsahuje Symfonii č. 1 E dur Hanse Rotta a Mahlerovu Blumine. Nahrávku pořídil s Bamberskými symfoniky u společnosti Deutsche Grammophon. V ročníku cen ICMA 2021 byla jako nejlepší v ostře sledované kategorii Symfonická hudba vybrána nahrávka Brucknerovy 4. symfonie, kterou Jakub Hrůša pořídil ve spolupráci s Bamberskými symfoniky u společnosti Accentus Music.

Sdílet článek: