Jakub Hrůša bude hlavním hostujícím dirigentem orchestru Národní akademie svaté Cecilie v Římě

Jakub Hrůša nově nastoupí na pozici hlavního hostujícího dirigenta v Římě u orchestru Accademia Nazionale di Santa Cecilia. Své stávající posty v Bamberku ani Praze neopouští.

Jakub Hrůša přidává od sezony 2021/2022 ke stávajícímu postu šéfdirigenta Bamberských symfoniků a titulu hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie nové působiště: stává se hlavním hostujícím dirigentem italského orchestru Accademia Nazionale di Santa Cecilia, se kterým vystoupil při oficiálních oslavách 75. výročí vzniku Italské republiky. „Lidská energie, s kterou italští hudebníci v Římě jdou do každého uměleckého projektu, je nesrovnatelná s většinou toho, s čím jsem se ve světě setkal,“ říká Jakub Hrůša. „Navíc dávají v případě, že jsou nadšení, svou radost tak nepokrytě najevo, že by musel být člověk z umělé hmoty, aby ho to do morku kostí neinspirovalo.“

Před římským publikem se v čele tohoto orchestru představil již v roce 2016 při interpretaci Smetanovy Mé vlasti a se dvěma dalšími úspěšnými koncerty v letech 2018 a 2019. Letos s ním oslavil v přímém přenosu na italské televizní stanici RAI 1 za přítomnosti prezidenta a všech diplomatů svátek založení Italské republiky. „Orchestr Santa Cecilia je nejreprezentativnější symfonické těleso celé země,“ poznamenává Hrůša. Ansámbl je součástí italské hudební instituce založené již v roce 1585. V říjnu bude Hrůša u příležitosti zahájení sezony dirigovat Symfonii č. 2 „Vzkříšení“ Gustava Mahlera a v průběhu sezony plánuje minimálně tři vystoupení a další projekty včetně nadcházejících turné.

V České republice vystoupí Jakub Hrůša nejdříve na festivalu Dvořákova Praha 19. a 21. září. Během nadcházející sezony se představí u Berlínských filharmoniků, Newyorské filharmonie, v Královské opeře Covent Garden, na turné s Bamberskými symfoniky, na cestách do Japonska a opakovaně doma s Českou filharmonií, mimo jiné na koncertě k výročí revoluce 17. listopadu 1989.

Sdílet článek: