čtvrtek, 15. říjen 2020

Jakub Hrůša a Bamberští symfonikové zakončí festival Janáček Brno online

Napsal(a) 

Jakub Hrůša a Bamberští symfonikové, foto Chris Christodoulou Jakub Hrůša a Bamberští symfonikovéfoto: Chris Christodoulou

V pátek 16. 10. od 19 hodin odehrají Bamberští symfonikové pod taktovkou Jakuba Hrůši závěrečný koncert festivalu Janáček Brno formou live streamu. Během přenosu z Bamberku zazní Alpská symfonie Richarda Strausse a Suita z Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky v úpravě Jakuba Hrůši v české premiéře. Live stream bude dostupný na webu festivalu.

Šéfdirigent Jakub Hrůša uvádí: „Návštěva festivalu Janáček Brno s Bamberskými symfoniky v mém rodném městě pro mě i můj orchestr znamenala klíčový projekt sezony, do kterého jsme v tvorbě programu i v jeho přípravě vkládali mnoho úsilí a emocí. Zdravotní situace v České republice nám ale bohužel znemožnila se do Brna s celým orchestrem fyzicky dostat. Přesto budeme z vlastní iniciativy a s velkým porozuměním vedení festivalu pro naše publikum hrát. Jsem šťasten, že navzdory nepřízni situace se nám podařilo zorganizovat virtuální živý streaming nezměněného programu. Vložíme do jeho provedení v Bamberku vše a budeme v duchu na dálku plně s vámi v České republice.

V české premiéře bude uvedena orchestrální suita z opery Příhody lišky Bystroušky ve vlastní úpravě Jakuba Hrůši. Podobně jako Václav Talich před ním se i Hrůša rozhodl přenést Janáčkův materiál do formy suity, která chronologicky sleduje děj opery a nechává zaznít části určené pro orchestr. „Výsledek umožní uvědomit si, jak osobitá, impresivní a poutavá je orchestrální složka opery, kterou Janáček komponoval v letech 1922–24,“ uvedl Jiří Zahrádka.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.