Jak se žije hudebníkům menšin? O tom píší autoři nové publikace Hudba – Paměť – Menšiny

V Nakladatelství Karolinum právě vychází nová publikace, která se věnuje kolektivním vzpomínkám menšin. Vznik knihy s názvem Music – Memory – Minorities: Between Archive and Activism (Hudba – Paměť – Menšiny: mezi archívy a aktivismem), podpořila Fakulta humanitních studií University Karlovy.

Editorky knihy Zuzana Jurková a Veronika Seidlová z etnomuzikologického programu FHS UK, vybraly šest velkých tematických celků od různých autorů. Publikace tak čtenářům umožňuje sledovat roli hudby v emancipačním procesu menšin. Zabývá se hudebními vzpomínkami rumunských romských muzikantů, majoritními hudebními archivy a jejich způsobem (ne)prezentace menšin. Sleduje také emancipační aktivitu brněnského Muzea romské kultury a přináší profily jedinců, kteří výrazně ovlivňují vzpomínání vlastních komunit i jejich obraz v majoritě: izraelských Arabů, pražské židovské obce i pražských Romů, vzpomínajících na holokaust.

Kolektivní vzpomínání není otiskem minulosti. Vzniká jako obraz, vytvořený z motivů minulosti, ale je formovaný potřebami a zájmy přítomnosti, na jehož vzniku se podílejí různí aktéři,“ vysvětluje Zuzana Jurková a doplňuje: „A právě jim – tedy hudebníkům z různých menšin, jejich vzpomínkám a zkušenostem se publikace věnuje.“

Sdílet článek: