Italský klavírista Michele Campanella představí Liszta vizionáře na Prague Music Performance

Italský klavírista Michele Campanella v Praze představí program s názvem Liszt The Visionary. Campanella přijíždí na pozvání Prague Music PerformanceAkademie Ivana Moravce a HAMU. Recitál proběhne 31. 3. 2022 v sále Martinů Akademie múzických umění v Praze od 19:00AMU bude hostit na druhý den i mistrovské kurzykonkrétně od 9:00 do 12:00 v prostorách Galerie, následně od 17:00 do 20:00 v sále Martinů.

Michele Campanella je považován za jednoho z předních interpretů Liszta. Je trojnásobným vítězem ceny Grand Prix du Disque, kterou uděluje Hudební akademie Franze Liszta v Budapešti, a získal také Lisztovu nejvyšší medaili (kterou mu udělila maďarská vláda) a medaili spolku American Liszt Society. O Campanellově oddanosti a náklonnosti k Lisztovi svědčí jeho nedávná nahrávka 12 Transcendental Studies, která představuje první část plánovaného setu 12 CD věnovaného dílu skladatele, jakož i skutečnost, že při příležitosti oslav 200 let od Lisztova narození v roce 2011 zasvětil veškeré své hudební počiny, ať už jako klavírista nebo dirigent, právě tomuto skladateli. Campanella rovněž vydal o Lisztovi knihu (My Liszt: Thoughts of an Interpreter). Tato synergie skladatele a interpreta je příběh o vášni, která se v klavíristovi probudila už ve věku 14 let, kdy poprvé začínal pronikat do Lisztových skladeb.

Za svou dlouhou a úspěšnou kariéru měl Campanella možnost spolupracovat s předními dirigenty (Claudio Abbado, Charles Mackerras, Zubin Mehta, Esa-Pekka Salonen) a předními světovými orchestry. Je rovněž ředitelem neapolského festivalu Maggio della Musica a pronikl už i do jazzových vod: se saxofonistou Javierem Girottem vydal dvě alba, na kterých se oba muzikanti pouští do improvizací na skladby Ravelovy, Debussyho a Rachmaninovovy.

Mezinárodní festival a institut Prague Music Performance v roce 2010 založili klavírista Jan Bartoš a Zenon Fishbein z newyorské Manhattan School of Music. PMP vychází z organického spojení festivalu a vzdělávací instituce. Tematicky propojuje koncerty, workshopy, přednášky a residence významných umělců. PMP se zaměřuje na klasickou, jazzovou a experimentální hudbu, do svých projektů integruje i další umělecké oblasti jako je výtvarné, filmové a slovesné umění. Během jedenácti let existence PMP vystoupilo na jeho akcích mnoho významných umělců např. Alfred Brendel, Anthony Braxton, John Zorn, Brad Mehldau, Murray Perahia, Ivan Moravec, Phantasm, Quatuor Diotima, Garth Knox, Barry Guy, Maya Homburger, Miroslav Srnka, Mahan Esfahani, Saleem Ashkar, Esperanza Spalding a mnoho dalších.

Sdílet článek: