Na pondělí 13. května připravil FOK ve spolupráci s Ondřejem Tichým hudební zastavení, při kterém se návštěvníci budou moci nejen zaposlouchat, ale také dotknout možností, které poskytuje hudba pro lidský život. Před koncertem se koná relaxační procházka v okolí kostela i uvnitř.
„Pro dokreslení genia loci kostela svatých Šimona a Judy a kouzelné atmosféry večera jsme vybrali barokní hudbu. Klenby tentokrát rozezní Sinfonia z Kantáty J. S. Bacha Ich hatte viel Bekümmernis (Měl jsem velký smutek) pro hoboj, housle a basso continuo a několik ukázek pro trubku, hoboj, housle, fagot a varhany z Ódy ke dni svaté Cecílie a Ódy k narozeninám královny Anny od G. F. Händela,“ přibližuje program hobojista Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Jurij Likin, který vzal na svá bedra hudební přípravu večera. Posluchači se dočkají i hudebního překvapení. „Důležitá část programu bude věnována práci s akustikou kostela, souznění srdcí, improvizaci a interakci hudebníků a publika,“ dodává.
„Být v tichu a naslouchat tomu, co právě život přináší, je něco přirozeného, obyčejného a zároveň v čase neustálých vnějších změn i těžkého. Oživit radost, kterou jsme měli jako děti, najít svěžest, rovnováhu a lehkost je však něco, co nás hudební principy učí a my toho můžeme využít. To je i princip muzikofiletiky, která nám pro každodenní život přináší jednoduché nástroje, které nám ukazují, jak odložit stres, prohloubit kontakt se sebou i druhými nebo se lépe soustředit. V lodi kostela tak bude prostor nejen na naslouchání nebo spojení s tóny, ale s hudebníky to vnímáme i jako příležitost se svým způsobem připojit a poklonit pozoruhodné historii a duchovní tradici místa,“ říká průvodce a spoluautor večera Ondřej Tichý.
Ondřej Tichý vystudoval sbormistrovství chrámové hudby a specializaci v pedagogice na Univerzitě Karlově, zabývá se mezioborovými uměleckými projekty a muzikofiletikou, jejíž principy stojí mezi hudbou a terapií. Je autorem konceptu ‚Hudbou k sobě‘ propojující principy hudby, pedagogiky, mezilidské komunikace a duševní rovnováhy a realizace programů probíhá na mnoha frontách a ve spolupráci s řadou institucí. V kostele sv. Šimona a Judy kromě meditativních večerů vede edukační setkání pro děti z českých a ukrajinských tříd pražských základních škol pořádaných ve spolupráci Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, České filharmonie a Dětského fondu OSN UNICEF.
Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského
„Rychle se měnící svět zvyšuje nejen nároky na nás samotné, ale přináší také nezbytnost, na kterou zapomínáme. Péči o duši. Na květen 2024 tedy opět zařazujeme večer určený všem, kteří hledají prostor, kde se mohou zastavit, ztišit, obnovit síly i duševní rovnováhu nebo se spolu s hudebníky podílet na rozeznění duchovního prostoru kostela sv. Šimona a Judy. K myšlence večera se kromě hudebníků FOK připojí i hudebníci spřátelení…“
Program
POD ZNĚJÍCÍMI KLENBAMI – NOKTURNO
13. května 2024 od 20:30, kostel sv. Šimona a Judy
JOHANN SEBASTIAN BACH
Sinfonia z Kantáty Ich hatte viel Bekümmernis BWV 21
GEORG FRIEDRICH HÄNDEL
Pochod z Ódy ke dni svaté Cecílie HWV 76
Sinfonia a Largo z Ódy k narozeninám královny Anny HWV 74
Ondřej TICHÝ | průvodce a spoluautor večera
Jurij LIKIN | hoboj
Lubomír KOVAŘÍK | trubka
Petr SEDLÁK | fagot
Josefína MATYÁŠOVÁ | housle
Jiřina DVOŘÁKOVÁ-MAREŠOVÁ |varhany