Po realizaci 31 koncertů v průběhu září navazuje Svatováclavský hudební festival svým celoročním projektem Hudební výlety, kdy prezentuje exkluzivní hudební produkce sahající od artificiální hudby přes jazz až k folklóru. Do vybraných prostor Moravskoslezského kraje tak přiveze přední české jazzmany, moravskoslezské interprety, ale i světovou premiéru či židovský klezmer. Během října a listopadu zrealizují celkem 12 koncertů – v kostelích, muzeu, zámku, radnici nebo v rozhlase.
Konec října se ponese v duchu československých „Melody Boys“. Nově vzniklá kapela Rudolf Antonín je projektem Jiřího Slavíka, který se v ní zároveň představuje v roli pianisty, dechaře a zpěváka. Jeho „band“ pak tvoří čeští jazzmani David Dorůžka (kytara), Luboš Soukup (saxofon), Jaromír Honzák (kontrabas) a Dano Šoltis (bicí). Repertoár tohoto seskupení vychází z vlastních přepisů nahrávek orchestru R. A. Dvorského z třicátých a čtyřicátých let, kde byla veškerá hudba silně propojena s tancem. Přestože je hlavním zdrojem kapely Rudolf Antonín hudba z minulosti, muzikanti se nepokoušejí o přísnou dobovou reprodukci určitého stylu, nýbrž o uvedení této „staré“ hudby do kontextu současnosti. Jejich koncerty lze navštívit 29. až 31. října, a to nejprve v pátek evangelickém kostele v Orlové, dále v sobotu 30. 10. v Ostravě – Českém rozhlase a v neděli 31. 10. v rámci odpoledního koncertu na radnici v Jablunkově.
Trojlístek mistrů barokní hudby – Bacha, Händela a Zelenky – se v dalším programu snoubí s trojicí moravskoslezských interpretů. V chrámových prostorách se představí se ostravská sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová, klarinetista Igor Františák a klavírní virtuos a varhaník Marek Kozák, rodák z Brušperku, který má za sebou řadu výsledků na prestižních mezinárodních klavírních soutěžích. Tyto koncerty se uskuteční v kostelích v Bolaticích (sobota 13. 11.), Dětmarovicích (neděle 14. 11.) a v Brušperku (neděle 14. 11.).
Pavel Bořkovec kvartet se jako jeden z mála smyčcových kvartetů v ČR systematicky věnuje uvádění moderní klasické hudby. Nyní přijíždí uvést společně s prvním hornistou České filharmonie Ondřejem Vrabcem světovou premiéru kvintetu anglického skladatele Hollowaye balancujícího mezi romantismem a modernismem. Zazní také úprava Beethovenovy sonáty z roku 1800 inspirovaná českým hornovým virtuosem Janem V. Stichem-Puntem, či pozdější Kvartet č. 11, který ovšem stylově značně přesahuje hranice své doby. Program ukončí Mozartův „něžný miniaturní koncert pro lesní roh“ – Kvintet Es dur. Tyto koncerty proběhnou v prostorách Muzea potravin a zemědělských strojů v Ostravě (sobota 20. 11.) a Velkém sále zámku Kunín (neděle 21. 11.).
Melodie židovské východní Evropy přiveze Létající rabín, pětičlenný ansámbl hrající klezmer – tradiční instrumentální hudbu východoevropských Židů, která zažívala největší rozkvět na přelomu 19. a 20. století. Východiskem jejich tvorby je tradiční zvuk a folkloristický přístup, cílem pak současná a zároveň nadčasová muzika. Instrumentální klezmer se prolíná s písněmi v jidiš a dalších jazycích, k nimž kapela tvoří překladem vlastní texty, které věrny tradici jidiš folklóru jiskřivě reflektují naši dobu. Od svého založení v roce 2001 absolvovalo uskupení stovky koncertů po celé České republice, v Evropě (Švédsko, Polsko, Slovensko) a v březnu 2010 koncertovalo také v USA (New York, Washington DC). Jejich energií nabité koncerty pohostí kostely v Orlové (pátek 26. 11.), Ostravě – Staré Bělé (sobota 27. 11.) a Jablunkově (neděle 28. 11.).
Touto nabídkou ovšem letošní koncerty Hudebních výletů Svatováclavského hudebního festivalu nekončí. V prosinci se posluchači mohou těšit na adventní koncerty i na Vojenský umělecký soubor Ondráš a jejich projekt Cesta světla.