Hudbu ze sbírek českých barokních klášterů představí na festivalu Za poklady Broumovska soubor Victoria Ensemble

Festival Za poklady Broumovska zavede v sobotu 24. července 2021 posluchače do božanovského kostela sv. Máří Magdalény. V podání souboru Victoria Ensemble zazní festivalová premiéra skladeb broumovského regenschoriho Antonína Celestýna Mentzela a další díla z hudebních sbírek českých barokních klášterů. Vstupné na koncert je dobrovolné.

V programu božanovského koncertu zazní v podání souboru Victoria Ensemble méně známé skladby první poloviny 18. století, dochované v hudebních sbírkách českých barokních klášterů, v archivu broumovském, rajhradském, strahovském, piaristické koleje ve Slaném apod. Vedle hudby Antonína Mentzela jsou tak na programu skladby Antonína Reichenauera, Adalberta Pelikána, Gunthera Jacoba a Bohuslava Matěje Černohorského.

Broumovský klášter byl v 18. století díky hudbymilovným opatům jedním z nejvýznamnějších hudebních středisek českých zemí. Působil zde také místní učitel a regenschori Antonín Mentzel (1684–1740), jehož skladby uvádí festival v tomto programu jako svou premiéru. Skladatelskou osobnost zapomenutého broumovského učitele a chorregenta Antonína Celestýna Mentzela objevila během přípravy své diplomové práce na Hudební vědě umělecká vedoucí souboru Viktorie Dugranpere. Podle jejího bádání se „Mentzel narodil nejspíše v roce 1684 ve Vižňově nedaleko Broumova. Vystudoval broumovské klášterní gymnázium a v roce 1707 byl jmenován ludirektorem na broumovské farní škole. Ta byla pevně spjata s kůrem farního kostela sv. Petra a Pavla, jehož hudební provoz měl Mentzel na starost. Zároveň byl varhaníkem také v klášterním chrámu sv. Vojtěcha, vzdáleném pouhých pár desítek metrů. Podle dochovaných hudebnin a pramenů z 18. století můžeme soudit, že úroveň hudebního provozu obou broumovských „scén“ byla poměrně vysoká. Chrámové sbory provozovaly náročné a rozsáhlé kompozice v té době populárních skladatelů. Činili se také lokální skladatelé, kteří komponovali dle potřeby obou kůrů.“ V klášterní sbírce uložené v Českém muzeu hudby se dochovalo pět jeho kompozic, které Viktorie spartovala a připravila k provozování. V programu zazní jeho Miserere (žalm 51 – „Smiluj se nade mnou, Bože…“) a Litanie k patronům českým.

Prezentace a znovuobjevování děl broumovského hudebního archivu je jedním z dlouhodobých cílů festivalu Za poklady Broumovska. V minulých letech proběhla v rámci festivalu například obnovená premiéra školské hry Augustina Šenkýře Dies Numini et Principi v podání členů orchestru a sboru Národního divadla, v roce 2020 společnost Za poklady Broumovska o.p.s. vydala tiskem faksimile opisu Beethovenova Klavírního koncertu č. 1 C dur, nalezeného v nezpracované části hudebnin broumovského archivu a navázala jeho provedením Filharmonií Hradec Králové s klavíristou Matyášem Novákem.

Sdílet článek: