Hudba s plusem a premiéry skladeb Erkki-Sven Tüüra i dalších na letošním Moravském podzimu

Klasické koncerty, ale také hudba v kombinaci s videem, světelným designem, filmem, mluveným slovem či pantomimou. Originální uměnovědný biograf, dvojrecitál houslí a bicích nebo dvanáct violoncellistů na jednom pódiu. To vše bude od 3. do 16. října k vidění a slyšení na 48. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Moravský podzim. „Program letošního ročníku by se z velké části dal nadepsat jako HUDBA +, proto jsme mu přiřkli přívlastek multimediální. Zdůrazňujeme tím snahu hledat nejrůznější souvislosti mezi hudbou a dalšími uměleckými obory,“ vysvětluje dramaturg Filharmonie Brno a festivalu Moravský podzim Vítězslav Mikeš.

V jihomoravské metropoli vystoupí například Rotterdamská filharmonie s makedonským klavíristou Simonem Trpčeskim, cenami ověnčený Armida Quartett z Berlína, audiovizuální mág Michel van der Aa, herec Saša Rašilov či Orchestr Berg. Chybět nebude ani domácí Filharmonie Brno pod vedením Olariho Eltse a spolu s nimi se představí fenomenální skotský perkusista Colin Currie. Slavnostního zahájení se ujme Česká filharmonie v čele s Jiřím Bělohlávkem a houslistou Josefem Špačkem.

Colin Currie, foto Marco Borggreve„Moravský podzim vždy spojoval hudební světy a letos jde ještě o krok dál. Publikum se může těšit na vzácně uváděné skladby v neobvyklých kombinacích a rozmanitost interpretačních přístupů domácích i těch největších světových hvězd. Čeká nás i jedna světová premiéra a za zmínku stojí také provedení skladeb slavných spisovatelů Lva Nikolajeviče Tolstého, Friedricha Nietzscheho či Franze Schuberta,“ popisuje Marie Kučerová, ředitelka pořádající Filharmonie Brno. Úlohu rezidenčního skladatele festivalu přijal významný estonský tvůrce Erkki-Sven Tüür, jež se spolu s Arvo Pärtem a Veljo Tormisem řadí k nejvýznamnějším současným estonským skladatelům. Tüür bude v rámci festivalu přítomen mimo jiné u světové premiéry své skladby Conversio II  zkomponované na objednávku festivalu a na závěrečném koncertu festivalu dokonce oslaví narozeniny! Do Brna přijedou hned tři další významní autoři, jejichž skladby budou na festivalu provedeny – Litevka Justė Janulytė, Holanďan Michel van der Aa a český autor působící ve Francii Kryštof Mařatka.

Multimedialita je přitom chápana v širokém slova smyslu. Program nabídne na jedné straně audiovizuální a mnohdy technicky náročné projekty jako Přesýpací hodiny, violoncellový koncert Up-close či starý němý film Batalion s živým doprovodem nové hudby. Chybět ovšem nebudou ani skromnější mezioborové odkazy, jako je například skladba Bretta Deana pro dvanáct violoncell inspirovaná snímkem Dvanáct rozhněvaných mužů, prakticky neznámá hudba mistrů slova Borise Pasternaka, Lva Nikolajeviče Tolstého a Friedricha Nietzscheho či Schubertův kvartet Smrt a dívka s vědomím jeho uplatnění ve stejnojmenném filmu Romana Polanského.

Juste Janulyte: Smlio laikrodžiai

Ryze hudebním protipólem k multimediální linii je angažování ve světě ceněného estonského autora Erkki-Svena Tüüra do role rezidenčního skladatele festivalu. Během festivalu za jeho osobní účasti zazní hned několik jeho závažných skladeb, mezi nimi v české premiéře Čtvrtá symfonie „Magma“ se sólovými bicími nástroji a ve světové premiéře komorní duet Conversio II, zkomponovaný na objednávku festivalu (bude to jen několik týdnů po světové premiéře Tüürova orchestrálního díla Sow the Wind… v novém koncertním sále Pařížské filharmonie). Více informací na filharmonie-brno.cz.

Sdílet článek: