Hudba minimalistů Terryho Rileyho a La Monte Younga na Prague Music Performance

První koncert letošního ročníku Prague Music Performance nabídne 4. května v DOX+ netradiční program. Britský basklarinetista Gareth Davis, obklopený dalšími hudebníky působícími v řadě mezinárodních experimentálních formací, uvede skladby minimalistů Terryho Rileyho a La Monte Younga. Site-specific koncert navazuje na loňské provedení rozsáhlé skladby Karlheinze Stockhausena a opět si klade za cíl narušit konvenční bariéru mezi umělcem a publikem. „Chceme návštěvníkům dopřát co nejvíce svobody. V průběhu koncertu se mohou volně pohybovat nebo se uvelebit na připravených polštářích, vypnout ratio a nechat se hudbou zcela pohltit,“ vysvětluje Jan Bartoš, ředitel Prague Music Performance.

Terry Riley a La Monte Young se poprvé setkali v 50. letech minulého století na univerzitě v Berkeley. Oba ovlivnily indické rágy i japonské gagaku, jazz i serialismus Antona Weberna, cageovský přístup k hudbě a tichu i psychedelické drogy. Psali skladby plné repetic a dlouhých statických ploch a jejich hudbě se začalo říkat minimalismus. Ovlivnili i Johna Calea a Lou Reeda ze skupiny The Velvet Underground, stejně jako průkopníka ambientní hudby Briana Ena.

Na koncertě v pražském DOX+ zazní skladba Terryho Rileyho In C a Composition 1960 #7 od La Monte Younga. Ústředním prvkem konstrukce skladby In C jsou magnetofonové smyčky. Riley využíval magnetický pásek jako médium pro hru se zvuky a ve skladbě In C se pokusil přenést magnetofonovou smyčku do živé hudby. Skladba Composition 1960 #7 patří do Youngovy série konceptuálních skladeb z roku 1960 a představuje vrchol jeho úsilí o vytváření statických ploch z dlouze držených tónů – prodlev. Radikálně jednoduché dílo učinilo z La Monte Younga v očích publicistů otce hudebního minimalismu.

Jako interpreti vystoupí Gareth Davis (basklarinet), Roland Dahinden (alpský roh a trombon), Robin Rimbaud (elektronika), Agathe Max (housle), Pau Sola Masafrets (violoncello), Arthur Klaassens (hoboj), John Eckhardt (baskytara), Daniel Havel (flétna) a Martin Švec (perkuse).

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější