úterý, 4. únor 2014

Holandský specialista na klavírní díla klasicismu připravil pro FOK beethovenovský recitál

Napsal(a) 

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK pozval do své řady klavírních recitálů respektovaného holandského pianistu Ronalda Brautigama. V sobotu 8. února vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina s programem zahrnujícím sonáty a variace pro klavír Ludwiga van Beethovena.

 

Ronald Brautigam je specialistou na repertoár období klasicismu, koncertuje jak na moderní křídla, tak na dobové kladívkové klavíry a spolupracuje s významnými soubory zaměřenými na starou hudbu. Můžeme tedy očekávat opravdu „poučenou“ interpretaci se všemi atributy, které ocení znalecké i laické publikum.

 

„Jsem nesmírně rád, že po mnoha letech přijal naše pozvání charizmatický holandský virtuos Ronald Brautigam. Mnozí ještě mají v paměti jeho poslední excelentní vystoupení v tomto cyklu, které se uskutečnilo v prosinci 1998,“ připomíná vedoucí pořádajícího Koncertního jednatelství FOK Jaroslav Šefrna.

 

Ronald Brautigam právem patří k oceňovaným holandským hudebníkům a také vyhledávaným klavírním pedagogům. Jeho nahrávky především Haydnových, Mozartových a Beethovenových děl posbíraly řadu cen. Mimo „škatulku“ klasicistního repertoáru stojí jeho vystoupení a CD s klavírními koncerty Dmitrije Šostakoviče nebo Paula Hindemitha.

 

 

Bližší informace a novinářské vstupenky:

PhDr. Lucie Maňourová, Ph.D., odd. marketingu a PR, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK,

e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel +420 222 002 416, mobil +420 606 681 849.

www.fok.cz

 

 

Program koncertu:

8. 2. 2014, 19.30 hodin

Dvořákova síň, Rudolfinum

 

Ludwig van Beethoven

Sonáta č. 4 Es dur op. 7 „Grand Sonata“

15 variací a fuga na originální téma Es dur op. 35 „Variace Eroica“

Sonáta č. 15 D dur op. 28 „Pastorální“

Sonáta č. 23 f moll op. 57 „Appassionata“

 

RONALD BRAUTIGAM RONALD BRAUTIGAM
RONALD BRAUTIGAM

Ronald Brautigam si zaslouženě získal pověst jednoho z nejrespektovanějších holandských hudebníků pro svou virtuozitu a muzikálnost. Získal řadu ocenění, včetně nizozemské Hudební ceny a v roce 2010 MIDEM Classical Award za nejlepší nahrávku koncertu za Beethovenovy klavírní koncerty se Symfonickým orchestrem Norrköping vedených Andrewem Parrottem.

Pravidelně vystupuje s předními orchestry, včetně Royal Concertgebouw Amsterdam, London Philharmonic, BBC Philharmonic, City of Birmingham Symphony Orchestra, Hong Kong Philharmonic, Orchestre National de France, Gewandhausorchester v Lipsku a Rozhlasovým symfonickým orchestrem v Berlíně.

Vystupoval po boku mnoha významných dirigentů, jakými jsou např. Riccardo Chailly, Charles Dutoit, Bernard Haitink, Christopher Hogwood, Marek Janowski, Sir Roger Norrington, Marin Alsop, Ivor Bolton, Andrew Parrott, Ton Koopman, Ivan Fisher a Sir Mark Elder.

Kromě hry na moderní nástroje se Ronald Brautigam etabloval jako přední hráč na kladívkový klavír a spolupracuje s významnými tělesy specializovanými na starou hudbu.

Od roku 1995 nahrává pro švédskou značku BIS. Jeho diskografie čítá více než 50 nahrávek, natočil kompletní klavírní dílo Mozarta a Haydna na kladívkový klavír a Mendelssohnovy klavírní koncerty s Nieuw Amsterdam Sinfonietta. V roce 2004 vyšlo první CD ze sedmnáctidílného kompletu Beethovenových skladeb na kladívkový klavír. Ronald Brautigam rovněž natočil klavírní koncerty Dmitrije Šostakoviče, Paula Hindemitha a Franka Martina s Royal Concertgebouw pod taktovkou Riccarda Chaillyho pro společnost Decca. Brautigamovy nahrávky získaly řadu ocenění, včetně dvou Edison Award, Diapason d’Or de l’année nebo MIDEM Classical Award.

Ronald Brautigam je profesorem na Vysoké hudební škole v Basileji.

 

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.