Hitchcockova Marnie v nové opeře živě z MET

Podzimní část živých přenosů z newyorské Metropolitní opery potěší i příznivce soudobé tvorby. Již tento víkend totiž program pokračuje současnou operou Marnie. Dílo mladého tvůrce Nica Muhlyho vychází z románu Winstona Grahama, který inspiroval i Alfreda Hitchcocka ke stejnojmennému psychologického thrilleru z roku 1964. Operu uvede síť Aerofilms ve dvaadvaceti kinech po celé České republice poprvé již 10. listopadu.

V hlavní roli se představí americká mezzosopranistka Isabel Leonard, která ztvární těžce frustrovanou neurotičkou Marnie. Vyděračského Marka Rutlanda ztvárnil barytonista Christopher Maltman, jeho bratra Terryho pak kontratenorista Iestyn Davies, paní Rutlandovou sopranistka Janis Kelly a Marniinu matku mezzosopranistka Denyce Graves. Orchestr bude ve svém metropolitním debutu řídit Robert Spano. Výprava opery s integrovanou videoprojekcí odkazuje na obrazovost Hitchcockova filmu a zároveň ji dovedně pro divadelní scénu. Nakonec i operní kostýmy vycházejí z kostýmů pro tento film (autorkou filmových kostýmů byla Edith Head, držitelka rekordních osmi Oscarů v této kategorii).

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=uuJ7paVARGc[/spvideo]

Americký skladatel, autor oceňovaného soundtracku k oscarovému snímku Předčítač (2008) a aranžér Nico Muhly napsal novou operu jako dílo na zakázku pro londýnskou English National Opera a také Metropolitní operu v New Yorku. Pro Marnie, teprve třetí operu své kariéry, si vybral velmi známý námět z anglo-amerického kulturního prostředí: stejnojmenná novela anglického spisovatele Winstona Grahama vzbudila rozruch hned po vydání v roce 1961, a to svým nevšedním psychopatologickým námětem. Celosvětový úspěch pak Grahamově knize zajistila filmová podoba od Alfreda Hitchcocka z roku 1964 s Tippi Hedren a Seanem Connerym v hlavních rolích. Temný příběh o kleptomance a lhářce Marnie, kterou se snaží často i drastickými prostředky zachránit zaměstnavatel Mark, má ve filmu paradoxně smířlivější závěr než v knižní předloze. Právě na filmové zpracování také odkazuje libreto opery z pera britského dramatika Nicholase Wrighta.

Sdílet článek: