Hebrejské Tehillim a proti tomu algoritmy: BERG zahraje klasiku Stevea Reicha a pokus Petra Wajsara

V jednom z nejnovějších pražských sálů DOX+ zazní ve středu novinka Petra Wajsara. Spolu s ní zahraje Orchestr BERG dvě „biblické“ skladby Arvo Pärta a Stevea Reicha. Zároveň se tentýž den odehraje další z bergovských intervencí ke zkoušce sirén, tentokrát v dostavbě Gymnázia Jana Keplera.

U řek babylónských – tam jsme sedávali a plakali, tak zní celý název skladby Arvo Pärta, která u nás zazní poprvé. Vznikla po Pärtově emigraci na Západ v roce 1984 jako přepracování starší verze (původně pro sbor a volný výběr nástrojů, později pro sólisty nebo smíšený sbor a varhany). Skladatel v ní neurčuje přesnou délku tónů, naznačuje jen krátké a dlouhé tóny, podobně jako tomu je ve středověké hudbě. Textem jsou samohlásky I – E – O, které odkazují na zvolání Kyrie eleison. Čtyřdílná skladba Tehillim (Chvály, 1981) Stevea Reicha vznikla mimo jiné díky skladatelově zájmu o své židovské kořeny: „V roce 1981 jsem to už chtěl nějak vnést i do své hudby. Měl jsem pocit, že nejlepší bude zhudebnit text v hebrejštině, a jako ideální se mi zdály ŽalmyTehillim je jedno z těch děl, kde jsem udělal něco naprosto a opravdu výrazně nově. Když jsem na něm začal pracovat, tak mi žena se smíchem povídá: ‚Ty si zpíváš! Ty si zpíváš melodie s textem!’ Poprvé po asi patnácti letech, kdy jsem se zabýval melodickými paterny, jsem psal melodie v pravém slova smyslu.“ Vokálních partů se ujmou Pavla Radostová, Sylva Sasková, Veronika Vítová Alice Bauer.

Štěpán Janoušek

Na programu je také novinka skladatele Petra Wajsara. O svém Algorytmu pro trombón a malý orchestr (sólový part zahraje trombonista Štěpán Janoušek) Wajsar říká, že jej pojal jako malou hudební společenskou hru: „Sólista si vybírá z několika buněk seřazených ve svislém sloupci, které obsahují stupnici, útržky melodie nebo melodický motiv. Dále postupuje ve směru šipek k dalším buňkám ležícím v následujícím sloupci. Orchestrální hráči mají rovněž na výběr z několika buněk… Skladba je mým prvním pokusem v oblasti algoritmicky vytvářené hudby, jejíž budoucnost považuji za světlý bod hudby budoucnosti.

Ve stejný den, ale o několik hodin dřív, můžete slyšet BERG během programové novinky letošní sezony. Novou skladbu Martina Klusáka Podhoubí zahraje ke znějící zkoušce sirén na Gymnáziu Jana Keplera (v přímém přenosu na ČRo Vltava). Do provedení novinky, která reaguje na studentský aktivismus v oblasti ochrany životního prostředí, její autor zapojil celkem deset studentů.

Sdílet článek: