Galantní Evropa jako vrchol letošních Letních slavností staré hudby

Středomořská tematika se bude prolínat dramaturgií letošních Letních slavností staré hudby. S podtitulem „Mediterraneo“ od 10. července do 8. srpna nabídne festival koncerty se sopranistkou Véronique Gens, baskickým Euskal Barrokensemble, Tiburtina Ensemble nebo {oh!} Orkiestra Historyczna s Martynou Pastuszkou. Festival zakončí koncertní provedení opery-baletu Andrého Campry L’Europe galante v podání Les folies françoises v čele s Patrickem Cohën-Akeninem a Collegia Marianum pod vedením Jany Semerádové.

„Myslím, že L´Europe galante bude pro zdejší publikum v Praze velkým objevem,” uvedl Benoît Dratwicki, ředitel prestižního Centra pro barokní hudbu ve Versailles, které letos spolu s Francouzským institutem pokračuje v intenzivní spolupráci s Letními slavnostmi staré hudby. „L’Europe galante je zajímavá tím, že v ní nevystupují zástupy bohů ani bohyň, ale příběhy jsou naopak založeny na osudech běžných (nebo takřka běžných) lidí, a vše se točí kolem exotiky. Exotika pro tehdejší publikum spočívala hlavně v kostýmech a výpravě, ale v Camprově případě také v hudbě. Tance v jednotlivých jednáních se od sebe navzájem velmi liší a dokonce styl árií je zcela jiný v závislosti na národnosti jednotlivých zemí, které během opery navštívíme, ať už je to Francie, Itálie, Španělsko nebo Turecko,” říká dále k unikátnímu projektu Dratwicki. 

Tematické propojení hudebně-dramatických děl vrcholného baroka s dávnými příběhy odehrávajícími se ve vodách a na pobřeží Středozemního moře prokáže již úvodní koncert festivalu 10. července v Divadle na Vinohradech. Program s názvem Královny Středomoří představí výběr z vokálních děl autorů spjatých s hudebním děním u francouzského královského dvora. Árie J.-B. Lullyho, A. Campry, J.-Ph. Rameaua a dalších, vystavěné na osudech bájných hrdinek antických mýtů, zazní v podání proslulé sopranistky Véronique Gens a francouzského ansámblu Les Ambassadeurs. V pondělí 16. července zahraje v Zámku Troja baskický Euskal Barrokensemble v čele s kytaristou Enrikem Solinísem a také za doprovodu hráče na setar, Peršana Kiyu Tabassiana. Čtvrtek 19. července bude v kostele Panny Marie na Slovanech patřit českému Tiburtina Ensemble s uměleckou vedoucí Barborou Kabátkovou. Ansámbl se v tomto programu spojí s Marcem a Angelou Ambrosiniovými, italskými virtuosy na nyckelharpu, aby přednesli unikátní laudy, čili oslavné duchovní písně pocházející ze vzácného rukopisu Laudario di Cortona ze 14. století. Nyckelharpa, na kterou zahrají otec a dcera Ambrosiniovi, byla nástrojem potulných bardů, včetně okcitánských trubadúrů, jejichž nápěvy prý velmi miloval svatý František, jedna z největších duchovních osobností Středomoří. Polská {oh!} Orkiestra Historyczna s Martynou Pastuszkou ve čtvrtek 26. července v kostele Sv. Šimona a Judy zahraje v programu La Tempesta di Mare hudbu Vivaldiho, Scarlattiho nebo méně známého Giovanniho Antonia Guida.

Sdílet článek: