Gala koncert pro arcibiskupství. Oslava 680 let od povýšení Arcibiskupství pražského

V rámci hudebního projektu oslavujícího 680 let od povýšení Arcibiskupství pražského se 28. dubna 2024 ve Španělském sále Pražského hradu uskuteční Gala koncert pro arcibiskupství. Tento slavnostní večer přináší unikátní interpretaci děl Antonia Caldary a Georga Friedricha Händela. Hlavními hvězdami koncertu jsou sólista Metropolitní opery Adam Plachetka a evropská vycházející hvězda, kontratenor Franko Klisović. Koncert pořádají Hudební festival Znojmo a Český královský institut.

Projekt je součástí dlouhodobého konceptu „Výročí korunovace“, který přináší posluchačům unikátní hudební díla spojená se zásadními osobnostmi či okamžiky české historie a kultury. Gala koncert pro arcibiskupství vznikl s cílem oslavit právě takový výjimečný okamžik ‒ povýšení pražského arcibiskupství.

„Povýšení pražského biskupství na arcibiskupství v roce 1344 bylo v našich dějinách významným počinem, ve kterém šlo jednoznačně o posílení postavení suverenity českého království v tehdejší Evropě. Bylo to mimo jiné na základě cílené mezinárodní politiky vedené tehdy ještě markrabětem Karlem, o tři roky později už korunovaným českým králem a později i římským císařem Karlem IV. Rádi bychom tento významný okamžik připomenuli široké veřejnosti, a právě proto se Český královský institut stal hrdým hostitelem této jedinečné kulturní události,“ říká JUDr. Zdeněk Prázdný, ředitel Českého královského institutu.

Foto: Petra Hajská

V první části koncertu bude v obnovené české premiéře představena Caldarova Missa Sanctificationis Sancti Joannis Nepomuceni. Antonio Caldara složil tuto oslavnou mši ke svatořečení sv. Jana Nepomuckého, který byl kanovníkem pražského arcibiskupství. Mše vznikla v 18. století z iniciativy pražských Křižovníků s červenou hvězdou pro katedrálu Svatého Víta v Praze. Celé dílo je nově notově zpracováno, noty budou vydány nakladatelstvím Bärenreiter.

„Jsem hrdý, že po loňském úspěšném uvedení Harmonie planet můžeme k oslavám Arcibiskupství pražského přispět dalším krásným hudebním zážitkem, kterým bezesporu bude obnovená premiéra Caldarovy mše. Výběr této mše, jejíž noty prošly odbornou kritickou edicí, není náhodný ‒ Jan Nepomucký sloužil jako generální vikář pražského arcibiskupství,“ říká Jiří Ludvík, ředitel festivalu Hudba Znojmo.

V druhé části večera bude představeno dílo Dettingen Te Deum Georga Friedricha Händela, vytvořené jako oslavná kantáta k vítězství Angličanů nad Francouzi v roce 1743. Obě díla budou provedena souborem Czech Baroque Ensemble pod taktovkou dirigenta Romana Válka. Sólisty večera budou Romana Kružíková, Ondřej Holub, Jiří Miroslav Procházka, Franko Klisovic a Adam Plachetka.

Více informací na www.vyrocikorunovace.cz.

Sdílet článek: