Fond Magdaleny Kožené otevírá stipendijní program, děti se budou učit od Netopila nebo Hlavenkové

Nadační fond Magdaleny Kožené, jehož cílem je podpora činnosti základních uměleckých škol a uměleckého vzdělávání u nás, rozšiřuje své aktivity. Pod názvem MenART otevírá roční stipendijní program mentoringu uměleckého vzdělávání, do kterého se mohou zapojit nadaní žáci základních uměleckých škol a jejich učitelé.

Do role mentorů vstupuje devět osobností umělecké scény, které reprezentují 3 obory zastoupené v programu: klasickou hudbu, autorskou tvorbu a výtvarný obor: dirigent Tomáš Netopil, sopranistka Kateřina Kněžíková, klavírista Ivo Kahánek, skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková, zpěvačka Lenka Nová, violoncellistka Terezie Kovalová a výtvarní umělci Maxim Velčovský, Petr Nikl a Milan Cais. Ti se budou se studenty a jejich pedagogy během školního roku 2018/2019 pravidelně setkávat.

Nadační fond se tak vedle celostátního happeningu ZUŠ Open, ve kterém upozorňuje na význam uměleckého vzdělávání, soustředí na podporu a rozvoj mladých talentů a inspiraci pedagogů. Do stipendijního programu MenART se mohou hlásit žáci ZUŠ z celé ČR starší 10 let vždy ve spolupráci se svými pedagogy. Celoroční program je pro žáky i pedagogy zdarma, první ročník pojme na 140 účastníků celkem.

„Takový projekt je pro žáka inspirací i motivací, má možnost čerpat různé hudební přístupy, potkat se i s lidmi, se kterými by se do kontaktu běžně nedostal a přemýšlet tak jinak nad hudbou i svou budoucností,“ řekl dirigent Tomáš Netopil, pod jehož patronací se uskuteční úvodní letní setkání v Kroměříži.

Lenka Nová

„Mám velkou radost z projektu mentoringu, který unikátním způsobem propojuje světy ZUŠ a profesionálního umění – světy, které jeden bez druhého nemohou dlouhodobě úspěšně existovat. Během svých studií jsem potkal mnoho lidí, kteří mi zcela nezištně a s úsměvem pomohli na cestě k profesionalismu. Je mi velkou ctí a radostí, že nyní mohu poslat jejich dar dál svým mladým kolegům!“ uvedl Ivo Kahánek. „Nezáleží na tom, odkud jste, možná ani na podpoře okolí. Jde o to, ať děláte, co vás baví, a to ať rozvíjíte. Ať se nebojíte využít příležitost k setkání s lidmi, s hudbou, nikdy nevíte, kam vás to může posunout,“ navazuje další z mentorů, skladatelka a pianistka Beata Hlavenková.

Přihlášky do programu MenART lze podávat do 30. března 2018. Je možné se hlásit do tří oborů: klasická hudba, autorská tvorba a výtvarný obor, vždy ke konkrétním mentorům. První několikadenní pracovní setkání se uskuteční na konci srpna 2018 v Kroměříži. Následovat budou tři konzultace v dvouměsíčních intervalech. Výstupy prvního ročníku budou prezentovány v rámci Národního festivalu Smetanova Litomyšl 2019. Detailní informace jsou k dispozici na www.nfkozena.cz.

Sdílet článek: