FOK vstupuje do 90. sezony se sympatickým sebevědomím

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Foto: Petr Dyrc

Psal se rok 1934 a dirigent Rudolf Pekárek právě vymyslel, jak přelstít dopady krize na pražský hudební život. Založením všestranného orchestru, který by se uplatnil v rozvíjejícím se filmovém průmyslu i rozhlasovém vysílání. Vedle koncertů chtěl orchestr proniknout i na operní pole, ale to se příliš nedařilo. Přesto je již devadesát let všem hudbymilovným lidem srozumitelná značka F.O.K. – film, opera, koncerty. První koncert někdejšího tělesa si současný FOK, tedy Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, připomene 23. a 24. října 2024 v Radiopaláci, kde se uskuteční replika prvního koncertu.

Narozeninová sezóna začne 18. a 19. září ve Smetanově síni Obecního domu Zahajovacím koncertem pod vedením šéfdirigenta FOK Tomáše Braunera. Ten pro slavnostní okamžik připravil Mahlerovu Osmou symfonii, zvanou Symfonie tisíců. Oslavy 90. výročí vzniku orchestru však vypuknou již v červnu 2024 na open air koncertu na Vyšehradě, kde ve spojení s Rokem české hudby a výročím 200 let od narození Bedřicha Smetany zazní Má vlast. Má vlast bude také tradičně uvedena na Koncertě pro republiku 28. října. „Při příležitosti Roku české hudby FOK v listopadu uvede českou premiéru Houslového koncertu Karla Husy a v prosinci světovou premiéru skladby Pražský Betlém Lukáše Sommera,“ prozrazuje dramaturg FOK Martin Rudovský. Prologem k sezoně bude tradiční open air koncert ve Valdštejnské zahradě, jehož program bude s ohledem na Rok české hudby věnován především Bedřichu Smetanovi, Antonínu Dvořákovi a Leoši Janáčkovi. 

Tisková konference k představení 90. sezony Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.
Foto: Petra Hajská

V abonentních programech se představí hvězdy, jako je legendární norský violoncellista Truls Mørk, který zahraje Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll, nebo kanadská houslistka Leila Josefowicz. Lukáš Vondráček s Pražskými symfoniky provede oba Brahmsovy klavírní koncerty. Po úspěšné nahrávce Rachmaninovových koncertů se nahrávky dočká Vondráčkův Brahms. Designovaný šéfdirigent FOK od sezony 2025/2026 Tomáš Netopil se v 90. sezóně představí koncertem s mladým houslovým talentem Danielem Lozakovichem. Dalším z výjimečných koncertů bude hostování dirigenta Tomáše Hanuse, vedle něhož se jako sólistka představí výborná klarinetistka Sharon Kam. S dirigentem Petrem Altrichterem vystoupí Marek Kozák a také venezuelská klavírní hvězda Gabriela Montero, která uvede recitál v Rudolfinu v rámci cyklu Světová klavírní tvorba. Gershwinovu Rhapsody in Blue zahraje pod taktovkou Aleny Hron klavírista Petr Malásek. Alena Hron bude také řídit Requiem Andrew Lloyd Webbera, ve kterém zazpívá sopranistka Lada Bočková a tenorista Joseph Calleja. Zmíněnou českou premiéru koncertu Karla Husy provede slovenský houslový virtuos Milan Paľa. Berliozův cyklus písní Letní noci v červnu přednese Ester Pavlů, dirigovat bude Sascha Goetzel.

Nebude chybět již tradiční Kouzelná Rybovka Matěje Formana a také jeho scénické zpracování Janových pašijí J. S. Bacha, které patří k Velikonocům stejně jako Dvořákovo oratorium Stabat Mater. To bude tentokrát dirigovat Claus Peter Flor a zpívat bude Pražský filharmonický sbor. V Novoročním koncertu se FOK vrátí ke Slovanským tancům Antonína Dvořáka. V Divadle Hybernia se uskuteční koncert k oslavě 70. narozenin Michaela Kocába.

Vysokou laťku si již léta drží cyklus probíhající v Rudolfinu Světová klavírní tvorba. Program zahájí švýcarský klavírista Francesco Piemontesi. Na dalších recitálových večerech v Rudolfinu zahrají Boris Giltburg, Martin Helmchen, Gabriela Montero a Igor Ardašev. Speciálním koncertem bude prosincové klavírní gala, na kterém se představí mladá česká generace – Nora Lubbadová, Jan Schulmeister, Jan Čmejla a Matyáš Novák.

Na varhanních recitálech ve Smetanově síni se představí slovenská rodačka Monika Melcová, varhaník a regenschori z olomoucké katedrály Karel Martínek a Heribert Metzger ze salcburského dómu, který svým koncertem uctí výročí 200 let od narození Antona Brucknera.

Cyklus Stará hudba v kostele sv. Šimona a Judy přivítá po letech Collegium 1704 s dílem Domenica Scarlattiho. Soubor Tiburtina nás zavede do středověkého adventu, Officium Ensemble a slavní pěvci ansámblu Voces8 zas do renesance. Cembalista Mahan Esfahani provede Bachovo Umění fugy. Capella da Camera Praga pod vedením kontrabasisty FOK Lukáše Vernera nastuduje Concerti grossi Georga Friedricha Händela a Ensemble Castelkorn představí dílo Heinricha Ignaze Franze Bibera.

V rámci Komorní hudby dorazí do Prahy Iva Bittová se Slovenskými spevy. Vystoupí smyčcový Pavel Haas Quartet a dechový Belfiato Quintet. Čerstvý držitel Ceny Anděl, soubor Martinů Voices, si připravil brittenovský vánoční program. Koncertní mistr FOK Roman Patočka zahraje v kostele sv. Šimona a Judy s klavíristou Itamarem Golanem. Houslista Jiří Vodička spolu s kytaristou Pavlem Steidlem zahrají Paganiniho sonáty. Komorní orchestr Pražských symfoniků spojí hudbu Mozarta a Salieriho.

Doslova bonboniérou s nejkvalitnějšími kousky bude cyklus Obrazy a hudba připravovaný ve spolupráci s Národní galerií Praha v Anežském klášteře. Začne koncertem Josefa Špačka a Tomáše Jamníka s obrazem Toyen. Ujít bychom si neměli nechat ujít koncert violoncellisty Viléma Vlčka a Marka Kozáka s Martinů a Kaprálovou. V4 String Quartet provede Americký kvartet Antonína Dvořáka. Sopranistka Alžběta Poláčková obohatí koncert Orbis tria.

V průběhu sezóny se Pražští symfonikové vydají na zájezdy do Německa, Velké Británie a Irska. Zúčastní se Mezinárodních hudebních festivalů Dvořákova Praha, Pražské jaro a Národního festivalu Smetanova Litomyšl.

Pokud Vás zajímá historie FOK, nalistujte si ji na webových stránkách orchestru. Určitě se dozvíte věci, které jste dosud nevěděli.

Sdílet článek: